Grill

i

Autor: Pixabay.com

Majówka 2023

Grill na balkonie? Oto, co na ten temat sądzą strażacy

2024-04-26 15:15

Już za kilka dni rozpocznie się długi majowy weekend. Wiele osób w najbliższych dniach planuje rozpalić grilla. Trzeba pamiętać, że ta aktywność wiąże się nie tylko z dobrą zabawą, ale i odpowiedzialnością. O tym przypominają strażacy i apelują o bezpieczne spędzenie majówki 2024. Szczególnie, gdy w planach jest grill na balkonie.

Spis treści

  1. Grill na balkonie to realne zagrożenie
  2. Grill na balkonie? Oto, co sądzą strażacy
  3. Strażak: Znajdźmy bezpieczne miejsce do grillowania

Grill na balkonie to realne zagrożenie

Podkarpaccy strażacy przypominają, że grillowanie na balkonach i tarasach budynków wielorodzinnych nie jest zakazane chyba, że zabraniają tego wewnętrzne przepisy wspólnoty mieszkaniowej. - Przepisy pożarowe nie zawierają zapisów dotyczącego jednoznacznego zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków. Pamiętajmy, jednak że rozpalanie grilla na balkonie stwarza realne zagrożenie pożarowe, zarówno w bezpośrednim otoczeniu jak i w lokalach sąsiednich – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Rzecznik dodaje, że „bardzo ważne, aby każde urządzenie eksploatować z zaleceniami producenta co dotyczy również grilla z paleniskiem, elektrycznego lub gazowego”.

Pozostawienie tego urządzenia bez dozoru lub wykorzystanie w niewłaściwy sposób, może spowodować pożar – mówi.

ZOBACZ: Są popularne na grilla i bardzo szkodliwe! Tych produktów nie kupuj

Grill na balkonie? Oto, co sądzą strażacy

Biorąc pod uwagę aspekty prawne z zakresu prawa budowlanego i przepisów przeciwpożarowych, aktów prawa miejscowego, zasad współżycia społecznego uważamy, że rozpalanie grilla na balkonie lub tarasie nie jest zalecane oraz może prowadzić do zagrożenia dla zdrowia, życia i mienia poprzez powstanie pożaru - stwiedził bryg. Marcin Betleja.

Zapewnia, że niewłaściwa eksploatacja urządzeń energetycznych, lub cieplnych w tym grillów, a także zostawienie ich w stanie mogącym wywołać pożar może podlegać karze z Kodeksu wykroczeń.

 Musimy pamiętać, że sprawca pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, oraz mienia wielkich rozmiarów ponosi odpowiedzialność pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Strażak: Znajdźmy bezpieczne miejsce do grillowania

Jestem przekonany, że każdy z nas spokojnie znajdzie bezpieczne przeznaczone do grillowania miejsce tak, by w gronie rodziny lub przyjaciół spędzić majówkę – powiedizał bryg. Marcin Betleja.

Karkówka czy kiełbasa z grilla? Majówka okiem Polaków #EwelinaPyta