zakrętka butelki

i

Autor: Eska zakrętka butelki

Wydarzenia

Denerwują cię przytwierdzone od butelek zakrętki i je odrywasz? Jest komentarz ministerstwa

2024-05-24 10:30

Razem z początkiem lipca w Polsce obowiązywać zaczyna nowe prawo dotyczące zakrętek. Od tej pory mają być one przytwierdzane do kartonów i butelek. Jest to związane z nowymi regulacjami unijnymi i ma pomóc w recyklingu. Co stanie się z oderwanymi od butelek nakrętkami? Sprawę komentuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Co zrobić z oderwanymi nakrętkami od butelek

Interia Biznes postanowiła zapytać Ministerstwo Klimatu i Środowiska o kwestię odrywania nakrętek, które od lipca lipca 2024 roku muszą być na stałe przytwierdzone do butelek i kartonów. Nie jest tajemnicą, że denerwują one klientów. Widać to choćby po liczbie filmików w mediach społecznościowych z "patentami", jak sobie z nimi radzić. Jednym ze sposobów jest ich odrywanie. Co na to ministerstwo? Czy można w ogóle odrywać nakrętki?

"Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce" - tłumaczy Ministerstwo Klimatu i Środowiska portalowi Interia Biznes.

O co chodzi z przytwierdzonymi nakrętkami? Dyrektywa unijna - zwana "plastikową" - powstała z myślą o bardziej efektywnym recyklingu plastiku. Nieprzymocowane nakrętki mogą zwyczajnie nie zostać mu poddane ze względu na ich niewielki rozmiar.

A co ze zbiórkami nakrętek? Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zamierza wprowadzać ich zakazu. "Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania" - odpowiedziało portalowi Interia Biznes ministerstwo.

Od stycznia zmiany w taryfikatorze. Za to dostaniesz największy mandat

Zobacz naszą galerię poniżej!

PORANEK ESKA ROCK - Nakrętki