MPK Rzeszów

i

Autor: Fot. erzeszow.pl Kasownik oraz biletomat w komunikacji miejskiej w Rzeszowie

Komunikacja autobusowa w Rzeszowie

Darmowe przejazdy autobusowe w Rzeszowie. Ważne zmiany w ZTM

2023-07-06 13:08

Rzeszowski ratusz informuje o planowanych zmianach, które Zarząd Transportu Miejskiego ma wprowadzić na polecenie prezydenta Miasta. Mają one rozwiązać problem kolejek, które tworzyły się we wrześniu ubiegłego roku przy okazji przedłużania ważności kart miejskich. Wtedy na załatwienie spraw w Punktach Obsługi Podróżnych trzeba było poświęcić nawet do kilku godzin.

Spis treści

  1. Darmowe przejazdy rzeszowskich MPK-ów
  2. Zmiany w Punktach Obsługi Podróżnego

Darmowe przejazdy rzeszowskich MPK-ów

Jak poinformował Artur Gernand z rzeszowskiego Ratusza, uczniowie szkół, przedszkolaki i jeszcze młodsi mieszkańcy Rzeszowa mogą za darmo korzystać z autobusów komunikacji publicznej. To nawet 40 tys. dzieci i młodzieży.

– Darmowe przejazdy są ważną sprawą, ponieważ od najmłodszych lat uczą korzystania z komunikacji zbiorowej, przyzwyczajają do niej. W nowoczesnym mieście jest ona jednym z priorytetów. Unowocześniamy tabor, kupujemy nowe pojazdy, przygotowujemy się do wprowadzenia ekologicznych autobusów wodorowych. Mam świadomość, że jest jeszcze sporo do zrobienia jeśli chodzi o zmiany w siatce połączeń, ale przygotowujemy się do tego, korzystając z analiz i badań, które zostały przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej – mówi Konrad Fiołek, prezydent Rzeszowa.

ZOBACZ: Łącznik S19 w gminie Boguchwała gotowy. Kosztował blisko 30 mln

Zmiany w Punktach Obsługi Podróżnego

Miasto szykuje również zmiany w systemie zakupu biletów lub też w zapisywaniu na kartach miejskich uprawnień do darmowych przejazdów. – W tym ostatnim przypadku w ostatnich latach były problemy – przyznaje Artur Gernand z rzeszowskiego ratusza. We wrześniu ubiegłego roku w punktach ZTM tworzyły się spore kolejki. Były spowodowane tym, że oprócz wymaganych uchwałą Rady Miasta Rzeszowa dokumentów konieczne było także posiadanie aktualnej, podbitej już w nowym roku szkolnym legitymacji.

– Legitymacje szkolne podbijane są we wrześniu i dopiero wtedy można było starać się o przedłużenie uprawnień do gratisowych przejazdów. To powodowało kolejki – tłumaczy Gernand.

Rozwiązaniem problemu, które wprowadzi ZTM ma być likwidacja zapisu o konieczności posiadania aktualnej legitymacji szkolnej. W tym przypadku do przedłużenia uprawnień wystarczy dokument potwierdzający wiek ucznia. Będzie to dotyczyło dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia.

Projekt uchwały, na podstawie którego wprowadzone zostaną zmiany, jest już gotowy i trafi na sesję, która odbędzie się 11 lipca. Jeśli radni go zaakceptują, zmiany zostaną wprowadzone prawdopodobnie już w sierpniu. Od tego momentu będzie można już przedłużać uprawnienia do darmowych przejazdów rzeszowskimi autobusami.

Zobacz też naszą galerię: Łącznik S19 w gminie Boguchwała gotowy. Kosztował blisko 30 mln

Zdenerwowany i smutny Santos chowa się za autobusem