Co robić po powodzi? Jak zdezynfekować zalany dom? Jak dezynfekować meble i odzież?

2020-06-30 12:18 Sylwia Indycka-Rosół
Co robić po powodzi? Jak zdezynfekować zalany dom? Jak dezynfekować meble i odzież?
Autor: Pixabay

Koniec czerwca nie był pogodowo szczęśliwy dla mieszkańców Podkarpacia. Intensywne deszcze doprowadziły do powodzi błyskawicznych. Są zalane domy, szkoły, uszkodzone drogi. Jak się zachować po powodzi? Jak doprowadzić dom do porządku? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Powódź na Podkarpaciu

W powiecie rzeszowskim zaczęła się 22 czerwca, w pozostałej części regionu kilka dni później. Powódź, która przeszła przez Podkarpacie wyrządziła ogromne szkody. Na szczęście nikt nie został ranny, ale straty finansowe są ogromne. Powodzianie mogą liczyć na wsparcie ze strony władz województwa. Ich sytuacja jest jednak nie do pozazdroszczenia. Doprowadzenie domu do porządku po powodzi jest bowiem trudne i czasochłonne. Brudna woda niszczy sprzęty i niesie ze sobą wiele chorobotwórczych bakterii. O tych ostatnich pisaliśmy w artykule poniżej:

Jak zdezynfekować pomieszczenia, przedmioty i ubrania po powodzi?

W wielu przypadkach potrzebne będą gruntowne remonty - wymiana instalacji elektrycznej, zbijanie tynków. Jak obchodzić się z tym, co udało się uratować po powodzi? Konieczna jest dezynfekcja.

"Przedmioty, które zostaną uznane za przydatne do dalszego użytku, należy dokładnie wymyć, a następnie dezynfekować poprzez gotowanie, wyparzanie, wygrzewanie w gorącym piekarniku (w temperaturze ok.1800C), moczenie w roztworach środków dezynfekcyjnych (np. sztućce, garnki itp.)" - wyjaśnia sanepid.

Co ważne meble tapicerowane, poduszki, czy kołdry muszą być zdezynfekowane przez specjalistyczne firmy.

Samodzielnie można za to zdezynfekować odzież czy bieliznę przez pranie w temperaturze 95 stopni Celsjusza, a następnie prasowanie gorącym żelazkiem. Dopuszczalne jest też moczenie odzieży w powszechnie dostępnych środkach dezynfekcyjnych: ACE, Domestos, JAVEL lub dostarczonych przez stacje sanitarnoepidemiologiczne.

Obowiązkowa jest też dezynfekcja pomieszczeń - robimy to po umyciu ich środkami myjącymi. Do dezynfekcji nadzadzą się tu takze środki dostępne w sklepach lub te dostarczone przez sanepid.

Posłuchaj, które tłuszcze są wartościowe, a które nie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ulewa w Warszawie - trasa toruńska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.