Spis treści
- Powódź na Podkarpaciu
- Powódź: Uwaga na choroby zakaźne [czerwonka, salmonella, dur brzuszny]
- Co zrobić po powodzi, żeby nie zachorować?
- Powódź: Uwaga na tężec
- Tężec: Jakie objawy?
- Powódź: Woda nie nadaje się do picia!
- Jak odkazić studnię po powodzi [DEZYNFEKCJA WODY PO POWODZI]
- Woda po powodzi: Przegotuj przed spożyciem
Powódź na Podkarpaciu
Powódź od kilkunastu dni daje się we znaki mieszkańcom Podkarpacia. Gwałtowne deszcze powodują błyskawiczne wezbrania małych rzek i potoków, a te po wylaniu powodują ogromne straty. Na szczęście nikt nie został ranny, ale nie brakuje zalanych domów i podmytych dróg. Najbardziej ucierpiały powiaty rzeszowski, jasielski, krośnieński, przeworski, przemyski.
Co gorsza, prognozy pogody mówią o deszczach przynajmniej jeszcze przez kilka kolejnych dni.
Powódź: Uwaga na choroby zakaźne [czerwonka, salmonella, dur brzuszny]
Sanepid przypomina, że woda podczas powodzi niesie ze sobą zarazki zakaźne schorzeń przewodu pokarmowego takie jak: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych. W glebie oraz pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych mogą pozostawać zdolne do zakażenia przez kilka tygodni!
Co zrobić po powodzi, żeby nie zachorować?
Aby zniszczyć zarazki chorobotwórcze należy:
- odkazić wapnem chlorowanym zalane powodzią studnie i ujęcia wody,
- oczyścić z osadów i odkazić przy użyciu chemicznych środków czyszczących powierzchnię ścian, podłóg i sprzętów gospodarczych,
- wywietrzyć, osuszyć i odmalować pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zwłaszcza te, w których przechowuje się żywność, gdzie przebywają dzieci, osoby starsze i schorowane,
- oczyścić, wysuszyć i odkazić miejsca ustępowe, często powtarzać odkażanie urządzeń sanitarnych i ustępów, zmywać je i utrzymywać w czystości i suchości.
Powódź: Uwaga na tężec
Podczas prac związanych z usuwaniem skutków powodzi może dojść do sytuacji zagrożenia tężcem. To bardzo niebezpieczna choroba, dlatego nie należy lekceważyć żadnego zadrapania, które miało kontakt z glebą lub brudną wodą. Objawy tężca wynikają z działania neurotoksyny produkowanej przez bakterie Clostridium tetani.
Tężec: Jakie objawy?
Przykładowe objawy tężca to:
- zwiększone napięcie mięśniowe,
- bolesne i długotrwałe skurcze różnych grup mięśniowych,
- szczękościsk utrudniający otwieranie ust – może być poprzedzony mrowieniem mięśni twarzy, bólem głowy, ogólnym niepokojem.
Powódź: Woda nie nadaje się do picia!
Ważny jest też fakt, że po ustąpieniu powodzi, woda w studniach i zbiornikach wodnych - NIE NADAJE się do spożycia.
Jak odkazić studnię po powodzi [DEZYNFEKCJA WODY PO POWODZI]
Po powodzi studnię należy wyczyścić i odkazić, a studnię zdezynfekować. Aby to zrobić należy:
- Wybrać wodę ze studni
- Oczyścić jej dno ze szlamu i wszelkich nieczystości,
- Oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary.
- Wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i wypełnić je warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku, grubości ok. 10 cm.
Następnie:
- Wyszorować cembrowinę roztworem odkażającym ( do wiadra z woda dodać dwie płaskie łyżeczki od herbaty, któregoś z wymienionych poniżej środków dezynfekcyjnych)
I przeprowadzić dezynfekcję:
- Przed przystąpieniem do dezynfekcji - należy zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni.
- Na każdy metr głębokości wody odmierza się ilość odpowiedniego środka wg. zasad podanych TUTAJ.
Woda po powodzi: Przegotuj przed spożyciem
"Każdą "niepewną" wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia. Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami. Najprostszym i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie. Wodę można również dezynfekować za pomocą specjalnych preparatów i pastylek, występujących pod różnymi nazwami. Zabiegi przeprowadza się ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów" - przypomina sanepid.