Los Browaru Leżajsk wyjaśni się do końca czerwca 2023 roku?

i

Autor: Eska

Wydarzenia

Do końca czerwca poznamy los Browaru Leżajsk. Prywatny partner pomoże?

2023-05-30 9:57

Do końca czerwca 2023 roku powinny zakończyć się rozmowy w sprawie przejęcia Browaru Leżajsk przez samorząd gminy Leżajsk i partnera prywatnego – powiedział PAP wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

Spis treści

  1. Gmina Leżajsk bez 2 milionów złotych od województwa
  2. Gmina Leżajsk przejmie browar z pomocą prywatnego partnera?
  3. Teraz Browar Leżajsk, kiedyś Hortino
  4. Dlaczego gmina nie dostała 2 mln od województwa?

Gmina Leżajsk bez 2 milionów złotych od województwa

Grupa Żywiec 7 lutego 2023 roku ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce i skupieniu jej w czterech browarach. W komunikacie poinformowała, że w związku z tym produkcja w Browarze Leżajsk zostanie zakończona w połowie roku. Wójt gminy Leżajsk, Krzysztof Sobejko uczestniczył w poniedziałek w sesji sejmiku województwa podkarpackiego, który miał zdecydować o przyznaniu samorządowi wsparcia w kwocie 2 mln zł m.in. na utrzymanie produkcji piwa w browarze. Uchwała, którą zgłosiła Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza, nie została jednak przyjęta.

CZYTAJ TAKŻE: Ceny biletów na baseny ROSiR i Żwirownię w Rzeszowie. Jakie atrakcje zaplanowano?

Gmina Leżajsk przejmie browar z pomocą prywatnego partnera?

Jak powiedział Sobejko, gmina wraz z partnerem prywatnym, który na razie nie został ujawniony, złożyła ofertę przejęcia browaru.

- Rozmawiamy z Grupą Żywiec, która zgodziła się rozpocząć rozmowy bez warunków wstępnych. Rozmawiamy o przejęciu browaru wraz z możliwością kontynuacji produkcji piwa. Rozmowy trwają i jesteśmy zobligowani zapisami umowy o poufności i aby nie udzielać informacji o szczegółach tych rozmów – powiedział wójt gminy Leżajsk.

Jego zdaniem wsparcie jakie otrzymała gmina w związku z informacją o planach zamknięcia browaru spowodowała, że Grupa Żywiec chce rozmawiać z samorządem bez „sztywnych warunków”. Sobejko przypomniał, że pierwotnie Grupa chciała sprzedać browar, ale bez możliwości produkcji w Leżajsku piwa. „To się zmieniło i dla nas jest to bardzo istotne” – dodał.

- Chcemy, żeby główne rozmowy zakończyły się do końca czerwca. Tak, żebyśmy mogli przed sierpniem, kiedy produkcja w browarze zostanie zatrzymana, ten zakład przejąć. Jestem przekonany, że to się uda, to jest chyba jedyne rozwiązanie dla utrzymania tych miejsc pracy – powiedział.

Teraz Browar Leżajsk, kiedyś Hortino

Sobejko tłumaczył, że samorząd mocno zaangażował się w pomoc browarowi, bo leży on na terenie gminy. Przypomniał, że wcześniej samorządowi udało uratować inny zakład z terenu gminy – Hortino. „Dzięki naszym działaniom ten zakład przetrwał i tutaj, w przypadku browaru, też chcemy podobny model zastosować. Będzie to takie partnerstwo publiczno-prywatne” – powiedział.

Wójt podał, że z browarem związanych jest ponad 400 osób, to nie tylko pracownicy, ale również osoby, które współpracowały z zakładem. „W browarze chcemy zachować produkcję piwa, tak jak było do tej pory. Chcemy zaprosić do współpracy pracowników, żeby oni też mieli wpływ na kierunek rozwoju tego zakładu” – zadeklarował Sobejko.

Dlaczego gmina nie dostała 2 mln od województwa?

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, tłumacząc dlaczego uchwała dotycząca przekazania 2 mln zł gminie Leżajsk nie została przyjęta, podkreślił, że jest za wcześnie na takie decyzje.

Toczą się rozmowy i nie możemy podejmować uchwał w tym momencie. Jest przedwcześnie na takie decyzje i musimy poczekać na rozstrzygnięcie rozmów – dodał.

Ortyl zadeklarował, że jeśli sytuacja się wyjaśni, samorząd województwa na pewno będzie wspierał utrzymanie miejsc pracy w browarze w Leżajsku. 

ZOBACZ: Co skrywa Jezioro Tarnobrzeskie? Latem zaroi się tam od mieszkańców

Kremówkowe szaleństwo na rzeszowskim rynku