Bon turystyczny 500 plus uchwalony przez Sejm. Kto i kiedy otrzyma pieniądze na wakacje?

2020-07-03 7:20 Sylwia Indycka-Rosół
Bon turystyczny 500 plus: Projekt trafił do Sejmu! Kto i kiedy go otrzyma?
Autor: Pixabay

8 czerwca w Ustce Andrzej Duda podał szczegóły dotyczące bonu turystycznego na wakacje dla rodzin z dziećmi. Już wiadomo, kto będzie mógł go otrzymać, gdzie trzeba złożyć wniosek, na bo będzie można wydać bon 500 plus i do kiedy będzie ważny. 18 czerwca projekt trafił do Sejmu, a dzień później został przyjęty.

500 plus na wakacje będzie ważny do końca 2021 roku

Trwają intensywne prace nad bonem 500 plus na wakacje. Wiadomo, że pieniądze będzie można wydać nie tylko w czasie wakacji 2020. Bon będzie ważny do końca 2021 roku:

- Przede wszystkim chcę powiedzieć jedno: mam nadzieję, że ten bon turystyczny będzie już w te wakacje. Ale uspokajam wszystkich, którzy się niepokoją, czy zdążą wydać te pieniądze czy nie. Bon będzie miał długi termin realizacji – będzie mógł zostać zrealizowany do końca 2021 roku, a więc nie trzeba go wydać w te wakacje, nie trzeba go wydać jesienią. Można go wydać wiosną przyszłego roku, można go wydać na ferie zimowe w przyszłym roku, można go wydać także na przyszłoroczne wakacje - wyjaśnił na początku czerwca Andrzej Duda.

Prace przebiegają bardzo szybko, bo projekt juz trafił do Sejmu i został przyjęty. Co zakłada? Kto dostanie bon turystyczny? Na co będzie można wydać 500 złotych na wakacje? Jakie są zasady bonu? Do kiedy bon turystyczn będzie ważny? Szczegóły znajdziesz poniżej. 

Komu będzie przysługiwał bon 500 plus na wakacje

Bon 500 plus będzie przysługiwał na każde dziecko w rodzinie - niezależnie od dochodu rodziców, zatem beneficjentom programu 500+, a także beneficjentom dodatków oraz osobom, którym zostanie przyznane do tego prawo po wejściu w życie ustawy. 

Bon turystyczny dla dzieci niepełnosprawnych

Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają dodatkowe 500 złotych na wakacje. Wszystko po to, by zapewnić też zakwaterowanie rodzicowi, który opiekuje się takim dzieckiem.

Gdzie złożyć wniosek na 500 plus na wakacje?

Pieniądze będą wypłacane z ZUS i to właśnie tam trzeba będzie składać stosowny wniosek w formie elektronicznej. Podobnie bon będzie elektroniczny:

- Bon będzie miał postać elektroniczną, cyfrową. Będzie uzyskiwało się go poprzez zarejestrowanie na platformie usług elektronicznych zakładu ubezpieczeń społecznych. Po zarejestrowaniu się, zgłoszeniu się na tej platformie, po zweryfikowaniu, że dotyczy to osoby uprawnionej do otrzymania bonu turystycznego – ten bon będzie przydzielany - wyjaśniał prezydent.

Bon na wakacje: Jak to działa? Na co można wydać?

Co ważne, rodzice nie otrzymają pieniędzy do ręki tak, jak w przypadku 500 plus na dziecko. Bon będzie elektroniczny. O tym, że chcemy go wykorzystać, trzeba będzie informować przy rezerwacji usługi - na przykład kolonii czy noclegu i to ZUS wypłaci za nas pieniądze.

Bon będzie można wykorzystać na przykład na nocleg, imprezę turystyczną, obóz, kolonię dla dziecka, wakacje w pensjonacie, czy gospodarstwie agroturystycznym. 

Polska Organizacja Turystyczna będzie prowadziła listę miejsc, w których będzie można płacić bonem turystycznym. 

Do kiedy będzie ważny bon turystyczny?

Bonem turystycznym będzie można płacić do końca marca 2022 roku. Realizacja usług będzie możliwa i po tm terminie - pod warunkiem, że zapłacimy za nie z wyprzedzeniem i zmieścimy się z płatnością we wskazanym terminie. 

Posłuchaj o skórze pergaminowej. Jakie są przyczyny i objawy tej groźnej choroby? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Makijaż inspirowany Roksaną Węgiel! Zobacz, jak go wykonać

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.