Abonament RTV od smartfonów i tabletów? Rzecznik Praw Obywatelskich komentuje

i

Autor: Pixabay.com

Abonament RTV od smartfonów i tabletów? Rzecznik Praw Obywatelskich komentuje

2023-03-06 10:20

Abonament RTV od posiadanych odbiorników telewizyjnych i radiowych to znana od lat opłata, którą musimy regulować na bieżąco. Do tej pory nikt jednak nie zastanawiał się, czy płacić trzeba także za smartfony i tablety. Jak jest naprawdę? Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich. Czy musimy obawiać się kontroli przeprowadzanych przez pracowników Poczty Polskiej?

Abonament RTV w 2023 droższy

Płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego to temat, który od lat budzi sporo kontrowersji. Opinie na temat tego, czy opłata jest uzasadniona, zawsze były różne. Sens płacenia abonamentu podważany jest także dzisiaj. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że obowiązujące przepisy nie są dostosowane do obecnych realiów. Nie każda osoba będąca w posiadaniu telewizora, musi korzystać z niego w tradycyjny sposób. Coraz popularniejsze stają się serwisy streamingowe oraz platformy VOD. To aktualnie bardzo poważna konkurencja dla klasycznej telewizji, która coraz częściej przegrywa z nowoczesną technologią.

Przepisy dotyczące korzystania z odbiorników radiowych i telewizyjnych się nie zmieniły, jednak zmieniły się wartości opłat, do których jesteśmy zobowiązani. W roku 2022 stawka za używanie radia wynosiła 7,50 zł miesięcznie, a za korzystanie z telewizora i radia 24,50 zł. Od 1 stycznia ceny wzrosły odpowiednio do 8,70 zł i 27,30 zł.

Abonament RTV za smartfon i tablet. Czy to możliwe?

O abonamencie RTV, ale także o opłacie za smartfony i tablety wypowiedział się Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek. Nawiązał on do funkcjonalności urządzeń mobilnych jako środków odbioru telewizji i radia. Jego słowa przez większość mediów i obserwatorów zostały odebrane jako zachęta do zmiany przepisów, które objęłyby opłatą telefony i tablety. Rzecznik uspokoił i wyjaśnił, że jego wypowiedź została źle zinterpretowana i nie należy spodziewać się dodatkowych opłat.

„RPO wskazał bowiem, że samo posiadanie odbiornika nie świadczy o tym, iż obywatel z niego korzysta - ogląda telewizję lub słucha radia. Tym samym wystąpił w obronie praw obywateli, reagując na ich skargi, a nie w celu nałożenia na nich kolejnych opłat. Zgodnie bowiem z kompetencjami wynikającymi z ustawy o RPO, Rzecznik nie bierze udziału w kreowaniu polityki podatkowej państwa, ma jednak obowiązek reagować wszędzie tam, gdzie może dochodzić do naruszania prawa i zasad sprawiedliwości społecznej” – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie.

Aktualnie nie powinniśmy się spodziewać zatem zmian dotyczących abonamentu RTV. Nie zmienią się one ani na lepsze, ani na gorsze. Opłata za odbiorniki radiowe i telewizyjne pozostanie niezmienna, bez uwzględnienia tego, czy korzystamy z tradycyjnej telewizji, czy jesteśmy jedynie użytkownikami serwisów internetowych. Nie zanosi się także na to, żebyśmy musieli płacić abonament za urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet.

Kontrole w domach i kary za niepłacenie abonamentu

Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą zapukać do naszych drzwi. Ci mogą skontrolować „obowiązek rejestracji odbiorników RTV”. Jeżeli ich kontrola w naszym domu zakończy się ujawnieniem niezarejestrowanego odbiornika, mogą nas ukarać karą w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej kwoty abonamentu. Jeżeli odwiedzą nas kontrolerzy, ci mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonania kontroli, pokazać legitymację, a nawet możemy poprosić ich o okazanie dowodu osobistego, aby potwierdzić ich tożsamość. 

Listonosze nie kontrolują. To inni pracownicy Poczty Polskiej

Prawdą jest, że to pracownicy Poczty Polskiej kontrolują domy Polaków w sprawie rejestracji odbiorników RTV. Nie są to jednak listonosze, a pracownicy Centrum Obsługi Finansowej PP.

- Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników RTV przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej PP – czytamy na stronie poczty.

Osoby, które zapukają do naszych drzwi muszą przedstawić upoważnienie do wykonania kontroli, pokazać legitymację, a nawet dowód osobisty na naszą prośbę.

Zima wróciła do Warszawy! Ulice zasypane śniegiem .