Utrzymanie psa, albo kota wiąże się ze sporymi kosztami. To nie tylko karma, czy nowe zabawki dla pupila, ale także wizyty u weterynarza. Te ostatnie szczególnie mogą szarpnąć właścicieli czworonogów po portfelu. Jak zaoszczędzić? Trzeba rozejrzeć się za informacją czy w gminie, bądź w mieście, w którym żyjemy są oferowane dofinansowania na konkretne zabiegi. Kwoty od samorządu mogą sięgać nawet kilkuset złotych, stąd w sieci pojawiły się nagłówki „500 plus na kota i psa”. Dopłaty (nawet stuprocentowe) dla mieszkańców poszczególnych gmin i miast mają zminimalizować bezdomność psów i kotów i wspomóc właścicieli czworonogów, bo dbanie o zdrowie naszych zwierząt jest kosztowne. Co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie? Na jakie zabiegi możemy dostać dodatkowe pieniądze?
500 plus na kota i psa. Na jakie zabiegi?
Gminy i miasta w Polsce dofinansowują takie zabiegi jak sterylizacja pupila czy czipowanie. Koszty, szczególnie sterylizacji czworonoga są spore i wynoszą od minimum 100 złotych do nawet 600 złotych. Wszystko zależy od wieku i wagi zwierzęcia.
Samorządy dofinansowują te zabiegi nawet w 100 procentach, aczkolwiek najczęściej spotykaną dopłatą jest 50% kosztów. Wówczas część opłaca właściciel psa, lub kota zaraz po zabiegu, a drugą opłaca już gmina, bądź miasto.
Jeżeli po zabiegu pupil będzie potrzebował leków, lub dalszego leczenia spowodowanego kastracją, czy sterylizacją, wówczas koszty ponosi już właściciel
500 plus na kota i psa. Dla kogo dodatkowe pieniądze?
Nie wszystkie samorządy w Polsce prowadzą akcje wspierania właścicieli czworonogów. Przed podjęciem decyzji o sterylizacji pupila warto zajrzeć na stronę internetową swojego urzędu, albo zadzwonić, by dowiedzieć się, czy oferowane jest dofinansowanie.
Kto może z niego skorzystać? Zasady ubiegania się o pieniądze różnią się w poszczególnych regionach, ale niemal wszędzie aby móc ubiegać się o pieniądze trzeba przedstawić dowód zaszczepienia pupila, a niekiedy nawet zaczipowania zwierzęcia. Dodatkowo trzeba udowodnić, że jest się mieszkańcem miasta, co można zrobić w prosty sposób, czyli przedstawić dowód opłacania podatków w mieście.
Tu na Podkarpaciu rodzi się najmniej dzieci
Zobacz nasza galerię!