18 października będą liczyć wiernych w kościołach. Powodem nie jest sprawdzanie obostrzeń

2020-10-16 12:26 PAP Sylwia Indycka-Rosół
Będą liczyć wiernych
Autor: Pixabay

Mimo związanych z pandemią ograniczeń liczby wiernych w świątyniach w najbliższą niedzielę 18 października odbędzie się w kościołach w Polsce doroczne liczenie obecnych na mszach św. (dominicantes) i przystępujących do komunii św. (communicantes) – podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Liczenie wiernych w kościołach

W komunikacie przekazanym w piątek PAP podkreślono, że "zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia".

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego informuje jednocześnie, że "wyniki tego badania nie będą mogły być porównane z danymi z poprzednich lat".

Według danych opublikowanych w styczniu br. w 2018 r. w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło 38 proc. katolików, a 17 proc. przystępowało do komunii. W porównaniu z 2017 rokiem dane praktycznie się nie zmieniły.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (Institute for Catholic Church Statistics) został założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

Koronawirus: Obostrzenia w kościołach

Dodamy, że od 17 października w kościołach obowiązują nowe obostrzenia:

  • w strefie żółtej w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2,
  • w strefie czerwonej podczas uroczystości religijnych może uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 7m2.
Posłuchaj, jakie wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne ma sola. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Kobiernice: Eksplozja w domu, ostatnia osoba wydobyta. Kobieta NIE ŻYJE!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.