Czy na kwarantannie można pracować?

i

Autor: Pixabay

Czy pracodawca może kazać pracować na kwarantannie z domu? Kiedy nie dostaniemy pensji?

2020-10-16 11:50

Czy na kwarantannie można pracować? To pytanie wielokrotnie przewija się na internetowych forach. Podobnie jak to, czy dobrowolna kwarantanna oznacza wypłatę pieniędzy z ZUS. Rozwiewamy wątpliwości. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Czy na kwarantannie można pracować?

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce i ilość osób, które przechodzą kwarantannę. Czy w czasie kwarantanny można pracować? Okazuje się, że tak - pod warunkiem, że jest to możliwe zdalnie:

- Moim zdaniem decyzja należy tu do pracodawcy, bo pracodawca osobie na kwarantannie, która przecież nie jest chora, zawsze może polecić wykonywanie pracy odpowiadającej jej kwalifikacjom, nawet niekoniecznie taką, jaką wykonuje na co dzień - mówi mec. Agata Mierzwa, adwokat, partner w kancelarii DZP, w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita".

Tak samo przepisy interpretuje serwis prawniczy infor.pl:

"Objęcie kwarantanną nie zawsze wyklucza jednak możliwość wykonywania pracy. Mowa tu oczywiście o pracy zdalnej. Każda sytuacja będzie jednakże wymagała indywidualnej oceny co do tego, czy dany rodzaj pracy nadaje się do wykonywania w sposób zdalny, czy w miejscu odbywania kwarantanny zapewnione są odpowiednie warunki do jej świadczenia, czy pracownik jest wyposażony w odpowiednie narzędzia i udogodnienia, czy świadczenie pracy zdalnej nie będzie naruszać warunków kwarantanny, a przede wszystkim, czy na świadczenie pracy pozwala aktualny stan zdrowia pracownika" - pisze.

Kultowe teksty rodziców, które słyszałeś nie raz! Potrafisz je dokończyć? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Wyciągnij tę łyżeczkę...

Pieniądze za kwarantannę z ZUS

Jeśli praca zdalna nie jest możliwa lub stan zdrowia nie pozwala na jej wykonywanie, wówczas możemy otrzymać świadczenie chorobowe w czasie kwarantanny. Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do uzyskania pieniędzy konieczne jest jednak otrzymanie decyzji od inspektora sanitarnego o kwarantannie - tę trzeba przekazać do wypłacającego świadczenie, zatem do pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u.

Dobrowolna kwarantanna bez pensji

Pieniędzy nie otrzymamy bez decyzji z sanepidu lub zwolnienia lekarskiego. Gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych.

Posłuchajcie o dramatycznej sytuacji w branży gastronomicznej w czasie pandemii koronawirusa
Budzą śpiące zające w Złocieńcu