Jest podpis Andrzeja Dudy pod nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają pomóc polskiej branży turystycznej. Jednym z istotnych punktów jest możliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy za wycieczkę odwołaną z powodu koronawirusa.
Turystyczny Fundusz Zwrotów i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny: Co to jest?
Nowelizacja ustawy zakłada:
"Stworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Turystycznego Funduszu Zwrotów, z którego mają być realizowane, do wyczerpania zgromadzonych na nim środków, wypłaty na rzecz podróżnych, gdy podróżny nie otrzymał lub nie wyraził zgody na przyjęcie vouchera, o którym mowa w art. 15k ust. 2 ustawy covidowej".
Jednocześnie stworzony będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny Turystycznego Funduszu Pomocowego:
"(...) z którego mają być realizowane wypłaty na pokrycie zwrotów podróżnym wpłat należności za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane z powodu ogłoszenia albo wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności".
Zebrane tam pieniądze będą pochodziły między innymi z wpłat i wypłat organizatorów turystyki, ze składem organizatorów turystyki (nie więcej niż 30 złotych od podróżnego), odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym.
Jak otrzymać zwrot pieniędzy za wycieczkę?
Organizator wycieczki otrzyma z Turystycznego Funduszu Zwrotów pieniądze na odwołaną wycieczkę, jeśli spełni kilka warunków, między innymi pieniądze od turystów przyjmie w formie bezgotówkowej, złoży wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dostarczy oświadczenie od podróżnego, że ten rezygnuje z wycieczki z powodu koronawirusa. Konieczne będzie też pokazanie umowy między organizatorem a podróżnym z datą odstąpienia od umowy.
Stosowny wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego musi złożyć też turysta, by otrzymać pieniądze, a w tym podać swoje dane, nazwę organizatora wycieczki, wysokość wpłaconych zaliczek, numer rachunku bankowego.
Postojowe i zwolnienie ze składek w branży turystycznej
Nowe przepisy precyzują też kwestie postojowego i zwolnienia ze składek w branży turystycznej.