lejkowiec labiryntowy

i

Autor: Wikipedia / RunTheGauntlet lejkowiec labiryntowy

Ciekawostki

Znalazłeś w ogrodzie wielką sieć i dużego pająka? Uważaj! To może być jadowity lejkowiec

2024-05-28 17:14

Jego sieci mogą osiągać nawet pół metra średnicy. Oznacza to są naprawdę imponujących rozmiarów. Łatwo je wypatrzyć, podobnie jak samego ich właściciela. Mowa tu o lejkowicu labiryntowym. Ten jadowity pająk jest mieszkańcem ogrodów na terenie całej Polski! Należy się go obawiać?

Lejkowiec labiryntowy - jadowity pająk, którego nie trzeba się obawiać

Choć dla osób, które boją się pająków, jego obecność może nie być miłym towarzystwem, warto dać mu żyć w spokoju w naszym ogrodzie. Mowa o lejkowcu labiryntowym. Ten szczególny gatunek pająka wyróżnia się misternie budowanymi sieciami, których średnica może osiągać nawet pół metra! Co ciekawe nie buduje ich wysoko nad ziemią. Wprost przeciwnie - wybiera on na swoje miejsca bytowania niskie zarośla, trawy i krzewy. To, co wyróżnia lejkowca, to także kształt sieci. Przypomina ona lejek.

Pająk ten osiąga wielkość 8 do 14 mm długości - w zależności od tego, czy mamy do czynienia z samicą czy samcem. Jego ubarwienie jest brązowe z jaśniejszymi pasami na odwłoku.

Nienajlepszą wiadomością dla bojących się pająków jest to, że to gatunek jadowity. Na szczęście jest on również niezwykle płochliwy. Zamiast sąsiedztwa ludzi w ich domach, woli zacisza ogrodów. Występuje w nich w całej Polsce. Jego jad jest skutecznym narzędziem do uśmiercania owadów. Oznacza to, że jest gatunkiem wyjątkowo pożytecznym.

Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce

Zobacz naszą galerię!

Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu