Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy w 2024 roku?
Zmiana czasu bywa ciężka, szczególnie na wiosnę, gdy musimy wstawać godzinę wcześniej. Znacznie łatwiejsza jest zmiana czasu na zimowy. W tym wypadku zyskujemy dodatkową godzinę snu i zrównujemy się z czasem geograficznym.
Kiedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy? Zegarki jesienią przestawiamy w ostatnią niedzielę października. Oznacza to, że w tym roku zmiana czasu wypada w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2024 roku. Zegarki przestawiamy pełną godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00 w nocy. Dzięki temu w ten weekend śpimy o godzinę dłużej!
Dlaczego w ogóle przestawiamy zegarki?
Skąd wziął się w ogóle pomysł przestawiania zegarków dwa razy do roku? W znacznej mierze przyczynił się do tego Benjamin Franklin. Jego tok rozumowania skierowany był na oszczędzanie źródeł światła sztucznego, czyli wykorzystywanych w tamtym czasie świec. Zauważył on, że ludzie chodzą spać o określonej porze, a nie wraz z zachodem Słońca. To z kolei przekładało się na konieczność korzystania ze świec, co generowało koszty. Zaproponował więc, by ludzie kładki się spać później, ale wstawali wcześniej.
W efekcie rozważań Franklina wymyślono rozwiązanie, które stosowane jest obecnie, czyli przesuwanie godzin w zegarku. Z założenia chodziło o to, by chodzić spać wtedy, gdy zapada zmrok. Tak właśnie zaczęto wprowadzać zmianę czasu z zimowego na letni. Dodatkową zaletą była też oszczędność świec - ludzi mogli dłużej korzystać ze światła naturalnego.
Co ciekawe propozycja Franklina została odrzucona. Przygotowany przez niego dokument był zbyt ogólny. Brakowało w nim rzeczowych argumentów, by przekonać ludzi do wprowadzenia podziału roku na czas letni i czas zimowy. Mimo to, uznaje się go pomysłodawcą wprowadzenia zmiany czasu.
Memy o jesieniarach. Te obrazki są takie prawdziwe
Zobacz naszą galerię!
Polecany artykuł: