Opony

i

Autor: pixabay.com Zasada 3P. Musisz to wiedzieć przed wymianą opon!

Porady dla kierowców

Zasada 3P. Musisz to wiedzieć przed wymianą opon!

2024-03-11 11:33

O tych zasadach powinni pamiętać wszyscy kierowcy, ale niestety nie zawsze tak jest. Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu, zdecydowanie zbyt często przez nas zaniedbywany. Stosowanie się do kilku prostych zasad może wydłużyć życie naszych opon, a przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo.

Zasada 3P bardzo istotna dla kierowców. Jak prawidłowo dbać o opony?

Przez niektórych kierowców ten element wyposażenia samochodu jest niestety zbyt często zaniedbywany. Mowa o oponach, których stan istotnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy. Jak przekonuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, szalenie ważna jest zasada 3P. Każdy z nas powinien się do niej stosować, a jak jest rzeczywiście? Na to pytanie każdy z was odpowie sobie już sam. Czym tak w ogóle jest zasada 3P? Rozwinięcie skrótu to – porządne opony, profesjonalny serwis i prawidłowe ciśnienie. Tak, to wszystko ma naprawdę duże znaczenie.

Bardzo ważna jest regularna kontrola ciśnienia w oponach. Zarówno zbyt wysokie, jak też zbyt niskie ciśnienie jest bardzo niekorzystne dla naszego samochodu. Skutki mogą być fatalne. To między innymi wydłużona droga hamowania, większy hałas czy nawet zwiększenie spalania. A jak wiadomo, wszystko to negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Niestety wielu kierowców w ogóle nie pamięta o sprawdzaniu ciśnienia i ograniczają je jedynie do kontroli podczas sezonowej wymiany ogumienia. Eksperci zalecają, aby robić to minimum raz w miesiącu.

Jak zaznaczają przedstawiciele PZPO, nawet z pozoru niewielki ubytek ciśnienia (pół bara), może znacząco wydłużyć drogę hamowania – nawet o cztery metry, a także przyspieszyć ścieranie się bieżnika. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie również jest niepożądane, gdyż zdecydowanie pogarsza się wówczas przyczepność.

Dwie pozostałe części skrótu 3P, czyli porządne opony i profesjonalny serwis, nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Pozorne oszczędności, wynikające z zakupu tańszych opon, mogą przynieść nam więcej problemów niż korzyści. Gorsze opony oznaczają spadek naszego komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Oszczędności mogą być naprawdę pozorne, gdyż opony wykonane z niskiej jakości materiałów będą się szybciej zużywać, a to zmusi nas do szybszego zakupu nowego kompletu.

ZOBACZ: ROZPOCZĘŁO SIĘ ŁATANIE DZIUR PO ZIMIE. TRWAJĄ NAPRAWY DRÓG W RZESZOWIE

Zimowe czy całoroczne? Jakie opony wybrać? [TEST ZIMÓWEK] | ESKA XD - Prosto z salonu #36