Zarzuty dla małżeństwa ws. śmiertelnego zatrucia mięsem. To oni sprzedali śmiercionośną galaretę

i

Autor: Podkarpacka Policja/Silar - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Wydarzenia

Zarzuty dla małżeństwa ws. śmiertelnego zatrucia mięsem. To oni sprzedali śmiercionośną galaretę

2024-02-20 8:56

Małżeństwo spod Mielca, które na targowisku w Nowej Dębie sprzedało kilku osobom własne wyroby mięsne usłyszało zarzuty. Po zjedzeniu jednej z śmiercionośnych galaret wieprzowych zmarł mężczyzna. Kolejne trafiły do szpitali. Kilku klientów w porę ostrzegły media.

Zarzuty dla małżeństwa w Mielca. To oni sprzedali śmiercionośną galaretę

Śledztwo w sprawie śmiertelnego zatrucia po zjedzeniu wyrobów mięsnych kupionych na targowisku w Nowej Dębie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnobrzegu.

Małżeństwo spod Mielca: 55-letnia Regina S. i 56-letni Wiesław S. zostali zatrzymani po tym, jak policja dostała informację, że w sobotę w szpitalu zmarł 54-letni obywatel Ukrainy Jurij N. Mężczyzna zjadł galaretę wieprzową kupioną na targowisku w Nowej Dębie. Domowymi wyrobami sprzedawanymi z samochodu zatruły się także dwie inne osoby: 67- i 72-latka, które trafiły do szpitala.

W poniedziałek po południu małżonkowie zostali przesłuchani. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu prokurator Andrzej Dubiel przekazał, że został im postawiony zarzut, że „działając wspólnie i w porozumieniu narazili na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu trzy ustalone osoby poprzez sprzedaż im galarety mięsnej uprzednio wyrobionej we własnym gospodarstwie domowym, z mięsa zwierząt niewiadomego pochodzenia, które nie były ewidencjonowane, bez spełnienia wymagań do prowadzenia produkcji wyrobów mięsnych”.

ZOBACZ: Protest rolników w Medyce

Małżeństwo przyznało się

Jak dodał prok. Dubiel podejrzani przyznali się do zarzucanego im czynu i odmówili składania wyjaśnień. Nie zgodzili się także na odpowiadanie na pytania prokuratora. Prokuratura zastosowała wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór policji i zakaz wyrobów mięsnych i ich sprzedaży.

Informacja o zatruciu pokarmowym trzech osób pojawiła się w lokalnych mediach w sobotę wieczorem. „Po tych doniesieniach z policją skontaktowały się jeszcze dwie osoby, które również kupiły domowe wyroby na targowisku w Nowej Dębie. Policjanci pojechali do ich domów i zabezpieczyli kupioną galaretę garmażeryjną” – przekazała wcześniej rzeczniczka Komendy Policji w Tarnobrzegu podinsp. Beata Jędrzejewska–Wrona.

Sprzedawali własne wyroby, aby podreperować budżet

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że Regina S. i Wiesław S. sprzedawali z samochodu wyroby garmażeryjne własnej produkcji.

"Hodują trzodę chlewną dla podreperowania budżetu domowego. Wyrabiają wędliny, które następnie są sprzedawane na terenie Nowej Dęby” – potwierdził policyjne ustalenia rzecznik prokuratury w Tarnobrzegu.

Sprawą zajęła się tarnobrzeska prokuratura. Postępowanie prowadzone jest w kierunku bezpośredniego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wyrób i wprowadzenie substancji szkodliwych dla zdrowia w wyniku czego doszło do zgonu jednej osoby, a także nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu co najmniej dwóch osób.

Jak przekazał prok. Dubiel, z dwóch kobiet, które trafiły do szpitala po zjedzeniu galarety mięsnej, jedna już opuściła szpital, a stan drugiej, która wcześniej została przetransportowana do szpitala w Krakowie, nie zagraża jej życiu. Sekcja zwłok mężczyzny, który zmarł po zjedzeniu galarety zaplanowana jest na środę.

W sprawie mają być przesłuchane także inne osoby, które w sobotę kupiły w Nowej Dębie od obwoźnego sprzedawcy wyroby wędliniarskie, m.in. galaretę garmażeryjną. Prokurator dodał, że do śledczych zgłosiły się kolejne dwie osoby, które przyniosły kupioną od podejrzanych galaretę mięsną, ale jej nie zjadły.

W sobotę, w domu zatrzymanego małżeństwa policjanci zabezpieczyli jeszcze około 20 kg wyrobów mięsnych, które zostanie przebadane.

Protest rolników w Medyce
Sonda
Czy kupujesz mięso na targu?