Zapłacisz karę, nawet jeśli nie jeździsz! Od lipca nowe stawki

i

Autor: pixabay.com

Informacje

Zapłacisz karę, nawet jeśli nie jeździsz! Od lipca nowe stawki

2023-06-12 19:35

Już od 1 lipca kierowcy muszą liczyć się z nowymi, wyższymi karami za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdów. To pierwsza taka sytuacja, kiedy stawki zmieniają się w połowie roku. Jest to spowodowane wzrostem wysokości płacy minimalnej. Ile teraz zapłacimy za brak ważnego ubezpieczenia?

Spis treści

  1. Od 1 lipca wyższe kary za brak ubezpieczenia
  2. Czym spowodowany jest wzrost stawek?

Od 1 lipca wyższe kary za brak ubezpieczenia

Wszyscy kierowcy powinni zapoznać się z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca. Brak wiedzy w tym temacie może okazać się bardzo kosztowny. Mowa o wzrostach stawek za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdów. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wzrosną też kary dla spóźnialskich kierowców. Z jakimi konsekwencjami będą musieli się teraz liczyć właściciele samochodów osobowych? Kwoty są dosyć duże. Tak prezentują się nowe stawki:

  • 1440 złotych – w przypadku, gdy przerwa w OC nie przekroczyła trzech dni
  • 3600 złotych – w przypadku, gdy przerwa w OC trwała od czterech do czternastu dni
  • 7200 złotych – w przypadku, gdy przerwa w OC przekroczyła czternaście dni

Czym spowodowany jest wzrost stawek?

Wzrosty kar za przerwę w OC nie ominą także kierowców samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych. Od 1 lipca będą one wynosić odpowiednio 2160 złotych, 5400 złotych oraz 10800 złotych. Jeśli chodzi o pozostałe pojazdy, kwoty będą wynosić 240, 600 oraz 1200 złotych.

To niestety nie ostatnia podwyżka kar za spóźnienie się z opłaceniem ubezpieczenia OC. Kolejnej musimy spodziewać się już 1 stycznia 2024 roku, ponieważ wówczas nastąpi kolejny wzrost minimalnego wynagrodzenia. Kary wzrastają, ale paradoksalnie nie powoduje to, że przypadków nieopłacenia OC przez kierowców jest mniej. Tymi kwestiami zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego zadaniem jest również zapewnienie odszkodowania ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców. Z danych UFG wynika, że w 2022 roku wszczętych zostało prawie 327 tysięcy spraw związanych z brakiem obowiązkowego ubezpieczenia.

Zazwyczaj brak OC wynika z przeoczenia lub niewiedzy właścicieli pojazdów. Nie wszyscy wiedzą, że po zakupie używanego samochodu, polisa ubezpieczeniowa nie przedłuża się automatycznie. Nie przedłuży się ona także w przypadku, gdy wcześniejsza płatność była rozłożona na raty, a jedna z nich nie została uiszczona w terminie. Z karą musi liczyć się także osoba, która kupuje auto z zagranicy. Jeżeli nie ubezpieczy pojazdu najpóźniej w dniu rejestracji, czeka ją mandat.

ZOBACZ: RUSZYŁA REKRUTACJA NA UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM. DZIEWIĘĆ NOWYCH KIERUNKÓW [LISTA]

Policyjny dron obnażył wykroczenia kierowców