Policja

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Policja wyjaśnia okoliczności śmierci przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie.

Porady dla kierowców

Masz prawo jazdy kategorii B? Musisz wiedzieć, że posiadasz nowe uprawnienia

2024-04-19 8:13

Za zmieniającymi się przepisami czasami trudno nadążyć, to przyzna chyba każdy z nas. Ta sytuacja dotyczy także kierowców. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że posiadając kategorię B, mogą prowadzić także pojazdy cięższe niż 3,5 tony. Jakie warunki trzeba spełnić?

Nowe uprawnienia dla kierowców

Posiadając prawo jazdy kategorii B możemy prowadzić pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Tak uważa większość kierowców, ale nie zawsze ten limit ma zastosowanie. W pewnych sytuacjach kierowca może jechać także cięższym samochodem. Może, ale pod kilkoma warunkami.

Dodatkowe uprawnienia dla posiadaczy kategorii B dopuszczają prowadzenie pojazdów cięższych niż 3,5 tony. Nowy limit, który znajduje się w przepisach to 4250 kg. Istotnych jest tutaj jednak kilka kwestii. Po pierwsze wyższa masa całkowita dotyczy tylko samochodów elektrycznych i wodorowych. Dodatkowo, konkretna informacja o wyższej masie pojazdu musi znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym. Nie bez znaczenia jest tu także doświadczenie kierowcy. Rozszerzenie limitu masy pojazdu jest możliwe w przypadku, gdy kierujący posiada prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Czemu ma służyć zwiększony limit masy samochodu?

Skąd takie zmiany i zwiększony limit? Ma to związek z wagą aut elektrycznych, które są po prostu dużo cięższe od zwykłych aut napędzanych spalinowymi jednostkami. W przypadku podstawowego limitu 3500 kg, niektórymi autami osobowymi z silnikami elektrycznymi mogłyby kierować tylko osoby z uprawnieniami kategorii C. Chyba każdy przyzna, że byłoby to dosyć problematyczne.

Przy zwiększonym dopuszczalnym limicie ważne jest spełnienie wszystkich wymogów, o których pisaliśmy wyżej. Jeżeli kierowca, który nie spełni choćby jednego z nich, a pomimo to zdecyduje się wsiąść za kółko cięższego niż 3,5 tony pojazdu, w przypadku kontroli policji będzie karany jako kierowca poruszający się bez uprawnień. A to już poważna sprawa i poważne kwoty. Grzywna będzie wynosić nie mniej niż 1500 złotych, ale, co bardzo ważne, zdecyduje o niej sąd, a nie policja. Maksymalna kwota może sięgnąć zatem 30 tysięcy złotych.

ZOBACZ: TE AUTA ZŁODZIEJE KRADNĄ NAJCZĘŚCIEJ

Listen on Spreaker.