Silne burze w Polsce
W niedzielę 5 maja rozpocznie się załamanie pogody w Polsce. Silny wiatr, wyładowania atmosferyczne i ulewne deszcze nawiedzą wiele regionów w kraju. Możliwe są lokalnie podtopienia a mocno wiejący wiatr może uszkadzać drzewa i dachy. Spokojnie będzie wyłącznie w województwie lubuskim i lubelskim. Mieszkańcy pozostałych regionów mogą spodziewać się silnych burz.
- Ponownie spodziewamy się przelotnych, lecz obfitych opadów o sumie dochodzącej do 20 litrów na metr kwadratowy, lokalnie z gradem do 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h. Możliwe są podtopienia oraz uszkodzenia drzewostanu, zabudowań i sieci energetycznej – piszą eksperci z portalu „Twojapogoda.pl”.
Silne burze w Polsce. Te regiony są zagrożone
Najsilniejsze burze przejdą na północnymi regionami Polski i centrum. Tam trzeba spodziewać się ulewnych deszczy a nawet gradobicia i podmuchów wiatru o prędkości do 90 km/h.
O niebezpieczniej pogodzie informuje także IMGW. Instytut prognozuje, że „burze wystąpią na przeważającym obszarze Polski, za wyjątkiem Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej oraz wschodnich krańców Lubelszczyzny i Podkarpacia. Burze, głównie będą związane z chłodnym frontem atmosferycznym, jak również linią zbieżności wiatru” – czytamy w prognozie burz.
RCB w komunikacie poinformowało, że w niedzielę 5 maja, na terenie 10. województw mogą wystąpić "gwałtowne burze z gradem i silny wiatr". ALERT RCB wysłany został do przebywających na terenie poniższych województw:
- WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO – powiat: bartoszycki, braniewski, działdowski, Elbląg, elbląski, iławski, lidzbarski, nidzicki, nowomiejski, Olsztyn, olsztyński i ostródzki;
- WIELKOPOLSKIEGO – powiat: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński;
- ŚLĄSKIEGO – powiat: Częstochowa, częstochowski i kłobucki;
- POMORSKIEGO – powiat: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski;
- OPOLSKIEGO – powiat: kluczborski, namysłowski i oleski;
- MAZOWIECKIEGO – powiat: gostyniński, mławski, Płock, płocki, sierpecki i żuromiński;
- ŁÓDZKIEGO – powiat: bełchatowski, kutnowski, łaski, łęczycki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski;
- DOLNOŚLĄSKIEGO – powiat: milicki, oleśnicki i trzebnicki;
- KUJAWSKO-POMORSKIEGO
- MAŁOPOLSKIEGO
W komunikacie RCB przypomina, aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Pogoda na kolejne dni maja 2024
Ciepło, jednak burzowo będzie nadal w poniedziałek 6 maja. Zaś od wtorku znacznie spadnie temperatura. Z termometrów zniknął wartości zbliżone do 20 stopni Celsjusza, a pojawią się temperatury zbliżone do 15 stopni, a w północnej części Polski nawet do 10 stopni Celsjusza. Przez kolejne dni Polacy z zdecydowanej części będą mierzyli się z pochmurną aurą.
ZOBACZ: Jakie grzyby zbierać w maju?
Listen on Spreaker.