Zakaz wychodzenia z domu: Policja wyjaśnia, jak będzie kontrolować i jakie będą kary!

2020-03-25 8:02 Sylwia Indycka-Rosół
Zakaz wychodzenia z domu: Policja wyjaśnia, jak będzie kontrolować i jakie będą kary!
Autor: Pixabay

Od 23 marca do 11 kwietnia w Polsce obowiązuje zakaz wychodzenia z domów poza sprawami niezbędnymi, czyli zakupami lub dojazdem do pracy. Jak służby zamierzają to weryfikować? Jaki mandat nam grozi? Szczegóły znajdziecie na ESKA Rzeszów.

Zakaz wychodzenia z domów obowiązuje od 24 marca. Decyzję ogłoszono na konferencji z udziałem premiera i ministra zdrowia. Takie działania mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w naszym kraju. Dodajmy, że liczba zachorowań stale rośnie.

Polacy szybko mieli mnóstwo pytań, ale rząd szczegółowo doprecyzował nowe przepisy. Znajdziecie je w artykule poniżej:Zastanawiać może, w jaki sposób służby będą weryfikowały to, czy łamiemy przepisy i jaki mandat będzie nam groził. Znamy odpowiedzi na te pytania.

Złamanie zakazu wychodzenia z domu to nawet 5 tysięcy złotych kary

Policja zaznacza, że dla osób łamiących zakaz będzie bezwzględna. Służby będą sprawdzały, gdzie mieszkamy, czy znajdujemy się w drodze do pracy lub, czy rzeczywiście robimy zakupy:

- Nie ma czasu na pobłażanie. Oczywiście osoby z siatkami zakupów, czy jadące do pracy nie mają się czego obawiać. Ale już sytuacja, gdy np. jesteśmy 20 km od miejsca zamieszkania, 50 km od miejsca pracy, a jeszcze to miejsce nie będzie na trasie przejazdu praca-dom, to te osoby muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Będziemy kierować wnioski o ukaranie do sądu - mówi rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Policjanci mogą kontaktować się z naszym pracodawcą:

- Te osoby, które będą łamały te przepisy, a my będziemy to dokładnie sprawdzać - chociażby poprzez kontakt z pracodawcą, czy sprawdzając w naszych bazach policyjnych, gdzie kto zamieszkuje, pod jakim adresem powinien przebywać. Takie osoby muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami - dodaje Ciarka.

Kara za złamanie zakazu wychodzenia z domu to nawet 5 tysięcy złotych mandatu!

Posłuchaj, ile czasu koronawirus żyje poza organizmem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Zamknięcie parkingów, wiat i miejsc spotkań w lasach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.