Zakaz wychodzenia z domu: Czego nie wolno? Co można? Do kiedy? [ZASADY]

2020-03-25 7:19 Sylwia Indycka-Rosół
Zakaz wychodzenia z domu: Czego nie wolno? Co można? Do kiedy? [ZASADY]
Autor: Pixabay

Kancelaria Premiera podała szczegółowe wytyczne odnośnie obostrzeń w kwestii narodowej kwarantanny. Zakaz obowiązuje do 11 kwietnia. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna. Liczba zachorowań stale rośnie, więc może zostać wydłużony.

Zakaz wychodzenia z domu w Polsce

Zakaz wychodzenia z domu ogłoszono na wczorajszej konferenncji z udziałem premiera i ministra zdrowia. W dużym uproszczeniu można się przemieszczać jedynie w celu załatwienia spraw niezbędnych do życia codziennego, czyli zakupów, wyjścia do lekarza, czy dojazdu do pracy. Pojawiło się przy tym mnóstwo pytań, na przykład o spacery w lesie. Kancelaria postanowiła rozwiać wątpliwości i wyjaśnić szczegóły, które przytaczamy poniżej.

Dojazd do pracy: Czy potrzebuję zaświadczenia

Do pracy można dojeżdżąć tak jak dotychczas. Rząd informuje, że nie jest potrzebne żadne zaświadczenie od pracodawcy. Wystarczy poinformować ustnie służby w czasie kontroli o celu podróży.

Zakaz wychodzenia z domów: Czy można wyjść do lasu lub na plac zabaw

Do lasów nadal można wychodzić, ale ograniczyć takie wyjścia do minimum i zachować odpowiednią odległość od innych osób. NIE wolno jednak korzystać z placów zabaw, bo to miejsca wysokiego ryzyka.

Zakaz wychodzenia z domów: Co z mszami w kościele?

W kościele może przebywać maksymalnie 5 osób - łącznie z kapłanami. Rząd zachęca do uczestnictwa w mszach za pośrednictwem internetu, radia i telewizji.

Zakaz wychodzenia z domów: Co z posiłkami na wynos?

Restauracje nadal będą mogły dowozić posiłki,.

Zakaz wychodzenia z domów: Co z jazdą na rowerze?

Nadal można jeździć na rowerze lub biegać, ale z zachowaniem ostrożności. Można uprawiać sport w grupie dwuosobowej (nie dotyczy to rodzin - tu osób może być więcej).

Komunikacja miejsca a zakaz wychodzenia z domów

Komunikacja miejsca będzie funkcjonowała jak wcześniej, ale w pojeździe może przebywać maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących - zatem, jeśli siedzeń jest np. 70, to w środku moze być 35 osób.

Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.

Posłuchaj, co pacjent onkologiczny musi wiedzieć o koronawirusie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Zamknięcie parkingów, wiat i miejsc spotkań w lasach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.