Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

i

Autor: D. Piątkowski

Wybory 2024

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2024. Ilu jest europosłów z Podkarpacia?

2024-06-11 8:01

Poznaliśmy sondażowe wyniki do Europarlamentu 2024. Według danych IPSOS z badania exit poll wiemy, że w województwa podkarpackiego pewny mandat do Parlamentu Europejskiego ma Elżbieta Łukacijewska i Daniel Obajtek. Nadal niepewny jest trzeci mandat, który mógłby przypaść politykowi Prawa i Sprawiedliwości.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

O godzinie 21.00 w niedzielę 9 czerwca 2024 zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chwilę po zamknięciu lokali wyborczych, poznaliśmy sondażowe wyniki exit poll przygotowane przez IPSOS dla TVP, Polsatu i TVN. Na oficjalne wyniki trzeba jeszcze poczekać. PKW przekazała, że przedstawi je w poniedziałek 10 czerwca.

Z pierwszych sondażowych wyników wiemy jednak, że eurowybory wygrała Koalicja Obywatelska, która uzyskała 38,2 procent wszystkich głosów Polaków. Drugie miejsce należy do partii PiS, która te wybory kończy z wynikiem 33,9 procent. Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 11,9 procent. Na ten moment podział mandatów do Europarlamentu wygląda następująco:

  • Koalicja Obywatelska: 21
  • Prawo i Sprawiedliwość: 19
  • Konfederacja: 6
  • Trzecia Droga: 4
  • Lewica: 3

Ile z nich przypadło politykom i kandydatom z Podkarpacia?

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Kto wygrał wybory do Europarlamentu 2024 na Podkarpaciu?

Przed publikacją oficjalnych wyników eurowyborów przez PKW wiemy, że pewnym mandatem do PE może cieszyć się wieloletnia europosłanka KO Elżbieta Łukacijewska. Mandat europosła uzyskał także Daniel Obajtek, były prezes Orlenu.

Możliwy jest trzeci mandat dla kandydata z Podkarpacia. Państwowa Komisja Wyborcza zlicza głosy oddane przez Polaków. Po ogłoszeniu wyników dowiemy się, czy mandat europosła uzyska Bogdan Rzońca z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk tym samym kontynuowałby pracę w Europarlamencie.

Nietypowy lokal wyborczy