Wybierasz się z psem w Bieszczady? Leśnicy tłumaczą, czy możesz

i

Autor: pexels

Bieszczady

Wybierasz się z psem w Bieszczady? Leśnicy tłumaczą, czy możesz

2023-05-05 14:55

W Bieszczady z psem? Dla wielu miłośników pieszych wędrówek górskimi szlakami byłoby to spełnienie marzeń. Ale czy jest to w ogóle możliwe – a raczej dozwolone? Z odpowiedzią przy okazji długiego weekendu pośpieszyli leśnicy z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Spis treści

  1. Z psem w Bieszczady. Leśnicy tłumaczą
  2. Na które szlaki w Bieszczadach można wejść z psem?
  3. Jakie warunki trzeba spełnić, by zabrać psa na szlak w Bieszczadach?

Z psem w Bieszczady. Leśnicy tłumaczą

Wiosna, ciepła pogoda i odrobina wolnego zachęcają do tego, by wybrać się na szlak. Na Podkarpaciu naturalnym kierunkiem są oczywiście Bieszczady. W góry wybierze się w najbliższym czasie sporo miłośników pieszych wędrówek, wśród nich także właściciele psów. Część z nich zdecyduje się zabrać czworonożnych towarzyszy ze sobą na szlak. I tu pojawia się pytanie – czy jest to dozwolone?

Na które szlaki w Bieszczadach można wejść z psem?

Na pytanie o to, czy na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego można wprowadzać psy, odpowiedzieli leśnicy. Zrobili to za pośrednictwem parkowej strony internetowej. Pojawił się na niej komunikat z praktycznymi wskazówkami i przypomnieniami, które mogły przydać się przed długim weekendem – ale tak naprawdę przed każdym wyjazdem w Bieszczady.

Jeden z podpunktów komunikatu poświęcili kwestii wprowadzani psów na szlaki parku.

I tu nie mamy dobrych wiadomości dla osób, którym marzyły się długie spacery bieszczadzkimi szlakami z czworonożnym towarzyszem. Jest to możliwe, ale tylko w kilku miejscach i pod pewnymi warunkami.

Z pieskiem, na smyczy i w kagańcu możemy poruszać się wyłącznie na wyznaczonych odcinkach:

- od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką,

- od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński,

- od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżką po płytach betonowych w obydwie strony) – możemy przeczytać w komunikacie na stronie BdPN.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zabrać psa na szlak w Bieszczadach?

Nie jest to jedyna porada udzielona przez leśników. Nie zabrakło też wskazówek odnośnie kwestii technicznych związanych z wprowadzeniem zwierzaka na szlak.

Pamiętajmy, aby sprzątać po swoich pupilach – zebrane odchody można znieść do punktu kasowego (kosz na odpady zmieszane). Właściwe kosze na odpady po pupilach zostaną zamontowane wkrótce. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z psem (na smyczy i w kagańcu) można spacerować również wzdłuż dróg publicznych i na terenie miejscowości. Wprowadzanie lub wnoszenie psów na szlaki nie wskazane w planie ochrony BdPN jest zabronione i grozi mandatem – przypominają leśnicy z BdPN.

Weterynarz i malutki piesek zachęcają do kupna lecznicowych gadżetów