Wulkan włochy

i

Autor: Zrzut ekranu/Twitter/@localteamtv

Wydarzenia

Wulkaniczny pył spadnie w Polsce? Ostrzeżenia dla trzech kontynentów

2023-05-27 8:15

Ostrzeżenie przed wulkanicznym pyłem wydano dla mieszkańców trzech kontynentów, na których w ostatnim czasie uaktywniły się wulkany. Alert dotyczy także Europy. To przez to, że obudziła się Etna, a wydobywający się z niej pył paraliżuje życie we Włoszech. Czy wulkaniczny opad dotrze do Polski tak jak to miało miejsce po erupcji Cumbre Vieja na La Palma?

Spis treści

  1. Wulkaniczny pył spadnie w Polsce? Powtórka z 2021 roku?
  2. Wulkaniczny pył paraliżuje życie mieszkańców trzech kontynentów

Wulkaniczny pył spadnie w Polsce? Powtórka z 2021 roku?

Włoskie miejscowości zlokalizowane przy najbardziej znanym wulkanie w Europie, czyli Etnie przeżywają istny paraliż. Po ponownym przebudzeniu się jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, wydobywający się z niego pył wulkaniczny osadza się na samochodach, domach i drogach. Do tego stopnia z lotnisko w Katanii zmuszone było w ubiegły weekend zawiesić ruch samolotowy. Przypomnijmy, że niespełna dwa lata temu, po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, pył dotarł między innymi do Polski.

Czy tym razem trzeba obawiać się pojawienia się wulkanicznego pyłu w Polsce? Ostatnia wzmożona aktywność Etny nie jest na tyle duża, aby móc zagrozić mieszkańcom innym europejskich krajów. W najgorszej sytuacji są miasta zlokalizowane wyłącznie w bliskim położeniu Enty. Co więcej, wybuch Cumbre Vieja w 2021 roku był tragiczny w skutkach i trwał ponad miesiąc. Wszelkie opady, które wówczas wydostały się do atmosfery i dotarły nad inne europejskie kraje były efektem o wiele mocniejszych erupcji niż ma to miejsce aktualnie we Włoszech. 

Wulkaniczny pył paraliżuje życie mieszkańców trzech kontynentów

Trudna sytuacja związana z erupcją Popocatepetl jest w Meksyku. Tam wydano żółty stan alarmowy, ponieważ pył wydobywający się z wulkanu spadł już na kilkanaście okolicznych gmin. Władze odradzają mieszkańcom przebywanie na powietrzu, zamknięto lokalne szkoły i wysłano alerty o możliwej ewakuacji. W promieniu około 100 km mieszka nawet 25 milionów osób.

Po 4 latach przebudził się także najbardziej aktywny wulkan w Afryce. Nyamulagira, który znajduje się w Demokratycznej Republice Konga dał ponownie o sobie znać jeszcze w połowie marca. Zaś lokalni mieszkańcy mogli obserwować wyrzuty lawy z wulkanu jeszcze w maju. Tam władze wydały ostrzeżenie i poinformowały o potrzebie dokładnego mycia pokarmów przed ich spożyciem.

ZOBACZ TAKŻE: Co skrywa Jezioro Tarnobrzeskie? Latem zaroi się tam od mieszkańców

Malutkie kaczuszki utknęły w fontannie w parku Centralnym. Pomogli strażnicy miejscy