Cmentarz żydowski w Rzeszowie

i

Autor: Emmanuel DYAN, Wikipedia (CC BY 2.0)

WIADOMOŚCI

Stowarzyszenie Rajsze zaprasza rzeszowian do zapalenia światła pamięci na cmentarzach żydowskich

2023-10-29 11:11

Światło pamięci dla wspomnienia dawnych żydowskich sąsiadów zapłonie w niedzielę na żydowskim cmentarzu w Rzeszowie. Do udziału w wydarzeniu już po raz drugi zaprasza Stowarzyszenie Rajsze, którego celem jest upamiętnianie żydowskiej społeczności miasta.

Rzeszów. Na Wszystkich Świętach zapłonie światło pamięci na cmentarzach żydowskich

Stowarzyszenie Rajsze przypomina na Facebooku, że zgodnie z tradycją początkiem listopada w Polsce odwiedza się groby zmarłych. Jego przedstawiciele zachęcają do wzięcia udziału w akcji palenia światła pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę, 29 października na placu Ofiar Getta o godzinie 14.00 od zapalenia zniczy przy Kamieniu Pamięci. Następnie uczestniczy przejdą na cmentarz żydowski przy ul. Dołowej.

— W tym roku już po raz drugi chcemy również zapalić światło pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie, aby wspomnieć naszych dawnych sąsiadów — zaprasza Stowarzyszenie Rajsze do włączenia się w inicjatywę.

Quiz. Tablice rejestracyjne na Podkarpaciu – wiesz skąd są?

Pytanie 1 z 12
Tablice RKL spotkamy w:

Rzeszów. Przed II Wojną Światową w mieście istniały trzy cmentarze żydowskie

Jak przypomniało Stowarzyszenie Rajsze do wybuchu II wojny światowej w Rzeszowie były trzy cmentarze żydowskie. Najstarszy w najbliższym sąsiedztwie synagogi Staromiejskiej. Drugi, założony w połowie XVII w. był na terenie dzisiejszego placu Ofiar Getta, trzeci zaś, założony w połowie XIX w., przy dzisiejszej ulicy Dołowej. Cmentarze zostały zniszczone podczas niemieckiej okupacji.

— Światło pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie ma na celu popularyzację wiedzy na temat historii trzech cmentarzy niegdyś funkcjonujących na terenie miasta, ale przede wszystkim dbanie o pamięć o dawnych, żydowskich obywatelach Rzeszowa. W tym roku już po raz drugi chcemy również zapalić światło pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie, aby wspomnieć naszych dawnych sąsiadów — zachęcają organizatorzy.

Cmentarne faux pas. Nie chcesz się wstydzić? Nie rób tych rzeczy:

Największy cmentarz w Polsce przed 1 listopada