WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?

i

Autor: Twitter/Terytorialsi WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?

WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?

2022-02-24 16:24

Żołnierze WOT wezwani do natychmiastowego stawiennictwa. Chodzi głownie o funkcjonariuszy z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Oni muszą być w gotowości po sześciu godzinach od wezwania. To w związku ze stale zaostrzającym się konfliktem pomiędzy Rosją a Ukrainą. Co z pozostałymi żołnierzami?

Wojna na Ukrainie

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wezwani do natychmiastowego stawienia się na służbie. Szczególne zasady obowiązują żołnierzy brygad OT z województw:

  • podlaskiego,
  • lubelskiego
  • i podkarpackiego. 

- Mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin. Żołnierze pozostałych brygad OT mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 12 godzin. Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT - informuje rzecznik WOT, płk Marek Pietrzak.

Śledź relację ws. konfliktu Rosja-Ukraina. KLIKNIJ >>TUTAJ<<

Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.

- Pracodawców żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, w przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi - żołnierzowi wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT skierowanego do działań w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy - wyjaśnia rzecznik.

Wojna na Ukrainie to nie pierwszy haniebny wyczyn Putina. Wcześniej zdarzyło się to... Tysiące osób zginęło

Pytanie 1 z 10
Rosja czynnie zaangażowała się we wsparcie jednej ze stron konfliktu w czasie wojny o Górski Karabach. Między innymi przekazała dostawy broni warte prawie miliard dolarów:
Źródło: WOT wzywa żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa. Co to znaczy?