Spis treści
Wilki koło Rzeszowa
W środę rano około godziny 5.30 jeden z mieszkańców podrzeszowskiej miejscowości widział wilki, które spacerowały w okolicach drogi w Lubeni. To już kolejny przypadek w ostatnim czasie, kiedy wilki podchodzą do zamieszkałych terenów.
Co robić, gdy spotkasz wilki?
Spotkanie z wilkiem z pewnością może wzbudzić w nas niepokój. Jak się wtedy zachować? Co robić, a czego na pewno nie robić, kiedy w bliskiej obecności znajdują się wilki? Z pewnością nigdy nie powinniśmy ich dokarmiać, nawet jeśli wyglądają one na potrzebujące pomocy. Jeśli mieszkamy w pobliżu lasu, nie powinniśmy zostawiać odpadków spożywczych na otwartej przestrzeni. W szczególności kawałki mięsa i wędlin mogą je zwabić. Spotkanie z wilkiem należy do rzadkości, gdyż te zwierzęta są bardzo płochliwe i odczuwają strach przed ludźmi. A co w przypadku, jeśli do takiego spotkania dojdzie. Lasy Państwowej przygotowały specjalną instrukcję, co powinniśmy robić w takich przypadkach.
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
ZOBACZ: WILKI ZAGRYZŁY ZWIERZĘTA HODOWLANE