Bez święcenia koszyczków i tłumów w kościołach. Tegoroczna wielkanoc będzie zupełnie inna niż poprzednie, ale to nie znaczy, że musi być gorsza. Diecezja Rzeszowska pointruowała mieszkańców, jak powinni świętować w swoich domach.
Błogosławieństwo pokarmów
Brak święcenia koszyczków nie zwalnia od błogosławieństwa pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym. Modlitwę powinna zainicjować głowa rodziny, a jej treść można znaleźć TUTAJ.
Polecany artykuł:
Jak zachować się podczas oglądania mszy w domu?
Diecezja zachęca też do uczestnictwa w nabożeństwach przez transmisje radiowe, telewizyjne, czy w sieci. Online nadaje między innymi Katedra Rzeszowska. Rodzi się przy tym pytanie, jak zachować się podczas uczestnictwa w mszy przed telewizorem. Diecezja wyjaśnia, że w miarę możliwości tak, jak w kościele. Warto odpowiadać na pytana księdza i śpiewać razem z nim. Warto też zachować odpowiednie postawy w różnych częściach nabożeństwa - w odpowiednim momencie wstać lub uklęknąć:
"Pamiętajmy, że nie zachowujemy tych postaw wobec telewizora, lecz z szacunku dla dokonujących się tajemnic oraz jako pewien wyraz tęsknoty za możliwością modlitwy w kościele" - pisze diecezja.
Komunia duchowa
Przykazania kościelne nakazują katolikom przyjąć Komunię świętą w czasach wielkanocnych. Rozwiązaniem jest Komunia duchowa:
"Komunia święta duchowa jest wyrazem pragnienia duszy człowieka, by połączyć się z Bogiem, tak jak łączy się z Nim w momencie przyjmowania pokarmu eucharystycznego podczas Mszy świętej" - wyjaśnia Diecezja.
Do tego konieczne jest wzbudzenie żywej wiary, przyjęcie postawy grzesznika i pragnienie łączenia się z Bogiem. A to wszystko można zrobić bez wychodzenia z domów.
Dodajmy, że obowiązuje zakaz wchodzenia na cmentarze, dlatego przystrajanie grobów na święta nie jest dobrym pomysłem - za obecność na cmentarzu można po prostu dostać mandat.