Za co mandat na balkonie?

i

Autor: Pixabay

Czy można robić grilla na balkonie? Za co grozi mandat? [PRZEPISY]

2020-05-07 10:53

Cieplejsza aura sprawia, że wielu z nas chętnie ukwieca swoje balkony i lubi zaczerpnąć na nich świeżego powietrza. Okazuje się jednak, że i na własnym balkonie za pewne zachowania możemy dostać mandat. Jakie?

Balkony przedłużeniem mieszkania

Choć już można spacerować rekreacyjnie po parkach i lasach, balkony to wciąż rarytas. Można tu miło spędzać czas nawet podczas deszczowej aury, zorganizować dzieciom własny plac zabaw, zrelaksować się wieczorem, czy po prostu wysuszyć pranie. Nie wszystkie zachowania są jednak na balkonach dozwolone. Za co można dostać mandat?

Czy można grillować na balkonie?

O grillowaniu na balkonach wspomina wiele regulaminów rzeszowskich spółedzielni. Zazwyczaj jest to surowo zabronione W dodatku mówi o tym art. 82 § 1 KW, w którym czytamy "o niewłaściwym używaniu grilla, mogącym skutkować zagrożeniem pożarowym". Jeśli administracja wezwie policję, to ta może nałożyć na nas naganę, grzywnę lub umieścić w areszcie. Alternatywą jest jednak grill elektryczny - ten nie stworzy problemów.

Czy można palić papierosy na balkonie?

Zapach papierosów często przeszkadza sąsiadom w blokach. Jeśli mają pretensje o palenie na balkonach, to mają rację. Art. 144 KC mówi, że "właściciel mieszkania podczas wykonywania dowolnych czynności powinien powstrzymać się od takich, które zakłócają korzystanie z nieruchomości innym". Formalnie to tzw. immisja. Mówiąc prościej, osoba, która poczuje się poszkodowana przez dym z naszego papierosa, może dochodzić swoich praw przed sądem.

Zakłócanie ciszy na balkonie

W przepisach prawa w Polsce nie istnieje zapis ciszy nocnej, ale często regulują to regulaminy spółdzielni, także w Rzeszowie. Jej zakłócenie może poskutkować upomnieniem, skargą do administracji, grzywną do 5000 zł, aresztem (od 5 do 30 dni), a nawet ograniczeniem wolności do 1 miesiąca. Mówią o tym kolejno: art. 51 § 1 KW i art. 51 § 2 KW.

Wyrzucanie śmieci przez balkon

Absolutnie nie wolno wyrzucać żadnych śmieci czy niedopałków przez balkon. Możemy za to dostać nawet 500 złotych mandatu.

Opalanie się na balkonie. Czy można?

Na balkonie można się opalać, ale pod warunkiem, że nie robimy tego w negliżu. W grę nie wchodzą też żadne uniesienia miłosne. Grożą za to grzywna do 1500 złotych, a nawet ograniczenie wolności.

Czy można wieszać pranie na balkonie?

Pranie na balkonie to skomplikowana sprawa. Takie działanie może psuć estetykę bloku, ale to nie jest u nas karane. Problem rodzi się, gdy powiesimy pranie zbyt mokre, bo za takie polewanie po innych balkonach możemy zapłacić 500 złotych.

Czy można trzepać dywan na balkonie?

Zdecydowanie nie, a traktuje o tym zapis, który brzmi: "Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Z tych prostych zapisów wynika jasno, że nie wszystko wolnoć Tomku w swoim domku. Mimo to wypoczynek na balkonie przy znajomości przepisów i poszanowaniu innych sąsiadów może być naprawdę relaksujący.

Znane polskie marki. Wiesz skąd są?

Pytanie 1 z 10
Mlekovita to marka z:
Mlekovita
Posłuchaj o zespole serotoninowym. Poznaj jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami. "
Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki ochronne