Niebo

i

Autor: pixabay.com Widzieliście tę dużą, jasną kropkę na niebie wieczorem?

Ciekawostki

Widzieliście tę dużą, jasną kropkę na niebie wieczorem?

2023-11-15 9:45

Zapewne część z was lubi obserwować wieczorne niebo. Wyjątkowe widoki zaobserwować możemy przy bezchmurnym niebie. Oprócz licznych gwiazd, nad wschodnim horyzontem znajduje się jasna kropka, która niewątpliwie przykuwa uwagę. Co to jest?

Spis treści

  1. Jasna kropka na wieczornym niebie. Widzieliście ją?
  2. Na kiedy zaplanować obserwację?

Jasna kropka na wieczornym niebie. Widzieliście ją?

Czy w ostatnim czasie zwróciliście uwagę na wyjątkowo jasną kropkę na niebie? Jeżeli tak, z pewnością zastanawialiście się, co to jest i dlaczego aż tak świeci. To planeta Jowisz, która 1 listopada znalazła się w najbliżej położonym punkcie względem Ziemi. Z kolei 3 listopada była w maksymalnym stopniu oświetlona przez światło słoneczne. To z pewnością miły widok na wieczornym, bezchmurnym niebie. Jeżeli jeszcze nie obserwowaliście Jowisza, uspakajamy. Będziecie mieli jeszcze na to okazję.

Na kiedy zaplanować obserwację?

Na wieczorną obserwację Jowisza będziemy mogli sobie pozwolić jeszcze przez dłuższy czas. Wieczorne spacery mogą okazać się zatem wyjątkowe. Choć planetę widać gołym okiem, lepszych wrażeń będziemy mogli doświadczyć, jeśli posłużymy się nawet niewielką lornetką.

Okazuje się jednak, że to nie tylko Jowisz może być sprawcą jasnej kropki na niebie. Za taki widok odpowiedzialny może być także Wenus. Zdarza się, że obie planety znajdują się blisko siebie nad zachodnim horyzontem. Wówczas widok, jaki obserwujemy, jest wyjątkowy. W listopadzie jednak Wenus jest widoczny rankiem. Wieczór należy do Jowisza.

O której godzinie zobaczymy Jowisza? Jest on widoczny już około 18.00. Na początku listopada góruje on około godziny 23:15, mamy zatem cały wieczór na swobodną obserwację i podziwianie niesamowitego widoku.

ZOBACZ: ZORZA POLARNA NA PODKARPACIU. TE ZDJĘCIA NAPRAWDĘ ROBIĄ WRAŻENIE!

Burzowe niebo nad Podkarpaciem