W Lusławicach powstanie blok w ramach programu Mieszkanie Plus

i

Autor: WIZUALIZACJA: ART - ARTUR GRODZIŃSKI Tak ma wyglądać blok w Lusławicach

W Rzeszowie powstanie 800 mieszkań, w Boguchwale 1000, a w Stalowej Woli 1250!

2021-03-17 16:21

800 mieszkań ma powstać w Rzeszowie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Podobnych 1000 mieszkań ma też powstać m.in. w pobliskiej Boguchwale – przekazał we wtorek lider Porozumienia Jarosława Gowina na Podkarpaciu Stanisław Kruczek.

W pakiecie zmian w ustawach wspierających rozwój mieszkalnictwa przygotowanych w Ministerstwie Rozwoju, będą powstawały Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. SIM będą adresowane do osób poszukujących mieszkania, które nie chcą lub nie mogą zaciągnąć wieloletnich kredytów hipotecznych.

W samym Rzeszowie ma postać około 800 mieszkań ze Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości. 1250 mieszkań, w tym całe nowe osiedle, powstanie w Stalowej Woli, tysiąc mieszkań powstanie w Boguchwale.

Wynajem mieszkania - jakie zasady?

Lokator wynajmowanego w ramach SIM mieszkania będzie mógł w przyszłości uzyskać jego własność. W tym celu trzeba będzie wnieść wkład partycypacyjny na pokrycie co najmniej 20 proc., a w dużych miastach 25 proc. kosztów budowy oraz dokonać zmiany dotychczasowej umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności, co nastąpiłoby po spłaceniu przez SIM kredytu zaciągniętego na inwestycję.

Lokator takiego mieszkania, opłacając co miesiąc czynsz w wysokości około tysiąca zł, będzie tym samym spłacać kredyt zaciągnięty na preferencyjnych warunkach. Po około 15-20 latach stanie się właścicielem mieszkania.

Zabezpieczeniem przed nabywaniem mieszkań powstających w ramach SIM przez osoby podstawione, tzw. słupy, ma być m.in. to, że ma to być jedyne miejsce zamieszkania kupujących.

Innym kryterium decydującym o tym, kto może się ubiegać o takie mieszkanie, jest konieczność posiadania finansowego wkładu własnego w wysokości 20-30 proc.

O pomocy strażaków szpitalom mówi Marek Janowski - rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu
Proces Kamila Durczoka. Ostre słowa prokurator