W Rzeszowie powstał mural z Franciszkiem Kotulą. Gdzie? Kto za tym stoi? [ZDJĘCIA]

2020-09-22 11:18

W stolicy Podkarpacia pojawił się kolejny mural. Tym razem ogromny Franciszek Kotula ozdobił jeden z bloków przy ulicy Krośnieńskiej. Podobnych murali będzie jeszcze więcej. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Franciszek Kotula na muralu w Rzeszowie

Zajmuje blisko 100 metrów kwadratowych powierzchni i przedstawia Franciszka Kotulę z ornamentami inspirowanymi kulturą Rzeszowiaków i Lasowiaków. Mowa o najnowszym muralu, który można podziwiać w stolicy Podkarpacia. Ogromny Kotula zagościł na bloku Spółdzielni Mieszkaniowej "Projektant" przy ulicy Krośnieńskiej 17.

To owoc współpracy samorządu województwa ze spółdzielnią i Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli , oddziałem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie:

- Impulsem do powstania muralu jest przypadająca na 2020 rok 120. rocznica urodzin Franciszka Kotuli (1900-1983), a także chęć utrwalenia w świadomości społecznej jego dokonań jako wybitnego regionalnego etnografa, muzealnika, publicysty, historyka kultury ludowej, propagatora dziedzictwa Rzeszowiaków i Lasowiaków - pisze samorząd województwa.

Mural zaprojektowali i wykonali artyści należący do grupy Live Media Crew, a całe przedsięwzięcie jest finansowane z budżetu województwa.

Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na 25 września o 13.00, a w programie jest też wiele wydarzeń towarzyszących - turniej piłkarski, spotkanie w osiedlowym domu kultury, wystawa fotografii i konkurs plastyczny.

Czy wiesz, gdzie znaleźć te murale w Rzeszowie?

Pytanie 1 z 10
Mural z dziewczynką przy biurku:
Dziewczynka przy biurku

Będzie więcej murali na Podkarpaciu

Mural z Kotulą powstał w ramach projektu "Przestrzeń Dziedzictwa", a ten zakłada, że podobnych działań w regionie będzie więcej:

- „Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami i organizacjami społecznymi - wyjaśnia samorząd województwa.

Krecik bohaterem nowej wystawy w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie