Pożary lasów

i

Autor: Eryk Maziarski. Nadleśnictwo Tuszyma. W lasach rusza specjalna akcja. Leśnicy współpracują z policją.

Informacje

W lasach rusza specjalna akcja. Leśnicy współpracują z policją

2024-05-27 10:13

„Bezpieczny Las 24” to ogólnopolska akcja Straży Leśnej, która potrwa do 10 czerwca. Na terenach nadleśnictw opracowane zostaną plany reagowania na wszystkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych.

"Akcja Bezpieczny Las 24". Potrwa do 10 czerwca

Akcja Straży leśnej jest odpowiedzią na kryzysową sytuację spowodowaną ogłoszonym w ostatnim czasie zagrożeniem pożarowym w lasach. Minione tygodnie przyniosły sporo pożarów, których źródło nie jest do końca jasne. Pojawiają się przypuszczenia, że do niektórych z nich mogły przyczynić się osoby trzecie.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację kryzysową spowodowaną ciągłym zagrożeniem pożarowym w lasach, jednym z głównych zadań Straży Leśnej w ramach działań kontrolno-prewencyjnych będzie identyfikacja zagrożeń i zapobieganie celowym podpaleniom lasów – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. obronności i ochrony mienia w RDLP w Krośnie.

Akcja „Bezpieczny Las 24” obejmuje również egzekwowanie przestrzeganie obowiązujących przepisów przez osoby przebywające na terenach leśnych. Będzie ona przeprowadzana we współpracy z Policją, Państwową Strażą Rybacką, Państwową Strażą Łowiecką, Strażą Parków Narodowych, Strażą Miejską i Strażą Graniczą, również w dni wolne od pracy.

Statystyki dotyczące sytuacji pożarowej w Polsce nie są optymistyczne. Tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na dzień 22 maja, odnotowano 11,38 ha pożarów lasu. Na podstawie powierzchni objętej przez ogień, jeden z pożarów zakwalifikowany został jako pożar średni, cztery jako pożary małe, a dwa ugaszone w zarodku.

Akcja rozpoczyna się w poniedziałek i potrwa do 10 czerwca. 

ZOBACZ: POŻAR POŁONINY CARYŃSKIEJ

Polska w ogniu! Czy za ostatnimi pożarami stoi Rosja?