Jest decyzja o płoszeniu wilków w Krośnie
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała kolejną decyzję dotyczącą możliwości umyślnego płoszenia lub niepokojenia wilków. Ma to związek z częstszym podchodzeniem wilków na tereny zamieszkałe przez ludzi. Płoszenie będzie prowadzone przez mieszkańców Krosna. Co ważne, nie może ono powodować uszkodzeń, okaleczeń ani śmierci zwierząt. Jako dozwolone metody płoszenia wskazano: petardy, pistolety hukowe, broń gazową do 17J z użyciem kul gumowych i z gazem pieprzowym, bezprzewodowe czujki ruchu z sygnalizatorem dźwiękowym, odstraszacze dźwiękowe, pastuchy elektryczne, klaksony samochodowe, latarki ręczne z trybem migania (stroboskop).
Działania związane z płoszeniem będą realizowane w pobliżu zabudowań i obszarów zamieszkałych przez ludzi. Co istotne, będzie się to odbywało, kiedy wilki znajdą się w odległości mniejszej niż 100 metrów. Zezwolenie obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku.
Jednocześnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie przypomina, że wilki są gatunkiem chronionym w Polsce i w całej Unii Europejskiej, a ich obecność w ekosystemie leśnym ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.
Zwracamy uwagę, że wilki są istotnym elementem polskiej fauny i wszelkie aktywności, które działają na ich szkodę, w tym nieuzasadnione akcje obliczone na wzbudzenie strachu, są nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami ochrony środowiska - przekazuje RDOŚ.
Polecany artykuł:
RDOŚ apeluje o rozwagę
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zwraca uwagę na fakt konieczności zwiększenia świadomości społecznej na temat życia i zachowania wilków na podstawie wiedzy naukowej przy wsparciu autorytetów w tym temacie.
Apelujemy do wszystkich o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków. Wspólna praca na rzecz ochrony przyrody oraz szacunek dla wszystkich gatunków są kluczowe dla przyszłości naszej przyrody - czytamy w komunikacie RDOŚ.
Co należy zrobić, kiedy wilki pojawiają się w bliskiej odległości? RDOŚ przypomina o ważnych aspektach, o których trzeba pamiętać.
- Widzisz rannego wilka, nie podchodź. Najlepiej oddal się i zrób mu zdjęcie. Następnie poinformuj o tym zdarzeniu gminę lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Możesz zaznaczyć miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub okolicę miejsca, w którym się znajdował dla łatwiejszej identyfikacji przez powiadomione służby.
- W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem nie panikuj, staraj się przepłoszyć zwierzę np. machaj rękoma lub zagwiżdż. Wilki nie atakują pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.
- Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzania terenów zbudowanych lub zapewniają im pożywienie, zabezpieczaj pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt, zamykaj wejścia i bramy, stawiaj ogrodzenia.
Do kogo zwrócić się o pomoc?
- Przypadki obecności wilków na terenach zamieszkałych zgłaszaj bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ma on obowiązek podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania. W przypadku, gdy osobnik powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zgłoszenie należy kierować także do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli funkcjonuje na terenie danej gminy.
- W przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.
- W przypadku realnego zagrożenia, zezwolenie na zabicie zwierzęcia może wydać Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) - GDOŚ może wydać zezwolenie w formie ustnej.
ZOBACZ: Ratownicy medyczni z Podkarpacia rozpoczęli szkolenia z samoobrony
