Urząd Marszałkowski odmówił patronatu Marszu Równości w Rzeszowie

i

Autor: pixabay.com/Surprising_Shots

Urząd Marszałkowski odmówił patronatu nad Marszem Równości w Rzeszowie

2022-08-11 10:36

- Marsz Równości w Rzeszowie nie zostanie objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego – poinformowała w piśmie do organizatorów wydarzenia Aneta Flis, dyr. Kancelarii Zarządu Samorząd Województwa Podkarpackiego.

W lipcu ogłoszono, że 10 września 2022 roku do Rzeszowa po przerwie powróci Marsz Równości. Do tej pory w stolicy Podkarpacia odbyły się dwie tęczowe parady. Organizatorzy postanowili o patronaty poprosić trzy instytucje: Komisję Europejską, Urząd Miasta Rzeszowa oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Dwie pierwsze instytucje pozytywnie odpowiedziały na pisma wysłane przez Jakuba Gawrona. Najdłużej z decyzją zwlekał marszałek województwa. Przypomnijmy, że rok temu sejmik województwa ogłosił, że „Podkarpacie jest regionem o utrwalonej tolerancji”, czym anulowała tzw. uchwałę anty-LGBT. I o tym chcieli się przekonać organizatorzy Marszu.

Marszałek województwa odmawia patronatu Marszu Równości w Rzeszowie

Po kilku tygodniach debatowania nad decyzją, marszałek nie zdecydował się na promowanie inicjatywy.

- Urząd marszałkowski województwa podkarpackiego odmówił przyznania patronatu Marszowi Równości w Rzeszowie. Pokazał swoje faktyczne podejście do przekazu płynącego z uchwały "Podkarpacie - region utrwalonej tolerancji" – piszą gorzko organizatorzy.

W piśmie podpisanym przez dyrektorkę Kancelarii Zarządu Samorząd Województwa Podkarpackiego Anetę Flis czytamy, że „zgodnie z zapisami Regulaminu przyznawania Honorowego Patronatu Marszałka Województwa Podkarpackiego lub członkostwa Marszałka w Komitecie Honorowym, patronat oraz udział w komitecie honorowym jest wyróżnieniem podkreślającym szczególny charakter wydarzeń inicjatyw. Odmowa ich przyznania nie wymaga uzasadnienia, a wnioskodawcy nie przysługuje tryb odwoławczy”.

Express Biedrzyckiej - Jan Strzeżek: Niech Czarnek przeprosi za słowa o LGBT

Marsz Równości w Rzeszowie: Urząd Marszałkowski nie poddał żadnych argumentów

Organizatorzy nie kryją oburzenia decyzją Urzędu Marszałkowskiego.

„Zdaniem marszałka wydarzenie promujące prawa obywatelskie i ideę wolontariatu oraz wpisujące się w cele strategii rozwoju województwa podkarpackiego, nie jest żadnym szczególnym wydarzeniem zasługującym na wyróżnienie przez urząd marszałkowski” – piszą.

I mają też żal, że decyzja nieuzasadniona. „Urząd nie odniósł się do żadnego argumentu z naszego wniosku. Nie podał żadnych argumentów przemawiających przeciwko przyznaniu patronatu” – kwitują na Facebooku.