Upały i burze na Podkarpaciu. Ostrzeżenie przed niebezpieczną pogodą

i

Autor: Fot. Pexels.com/wxcharts.com

Pogoda

Upały i burze na Podkarpaciu. Ostrzeżenie przed niebezpieczną pogodą

2024-06-17 13:44

Niebezpieczna pogoda nadciąga nad Podkarpacie. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed upałem. Wysokie temperatury mogą stwarzać realne zagrożenie dla osób starszych i dzieci! Upalnym dniom mogą towarzyszyć burze z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. O czym warto pamiętać w czasie najbliższych dni?

Upały i burze na Podkarpaciu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców Podkarpacia o upale, który już we wtorek 18 czerwca może dać się we znaki mieszkańcom regionu. Zagrożenie ma stopień drugi, czyli prawie najwyższy. Dotyczy wszystkich powiatów i obowiązuje na ten moment od godziny 12.30 do 19.30.

Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. We wtorek temperatura około 30°C wystąpi lokalnie. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C – informuje WZCK.

IMGW w prognozie alertów pogodowych przewiduje, że wraz z upałem nad Podkarpacie mogą nadejść burze. Te według prognoz mogą wystąpić w środę 19 czerwca.

ZOBACZ: Tego NIE WOLNO pić w upały! Te napoje mogą cie odwodnić!

Sanepid apeluje: pijmy wodę w upalne dni

Picie wody w czasie upałów może nas chronić przed przegrzaniem i odwodnieniem organizmu. Należy pić minimum 1,5l wody dziennie, a w czasie upałów więcej – mówi nam Mateusz Radko z WSSE w Rzeszowie.

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu i pełni wiele istotnych funkcji. Do nich należy między innymi proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Woda usuwa toksyny i reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stałej temperatury ciała i prawidłowego przebiegu procesów życiowych – tłumaczy Mateusz Radko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Dodaje, że „zbyt małe spożycie wody prowadzi do odwodnienia, które skutkuje zaburzenie pracy całego organizmu”.

Słoneczko z Teletubisiów urodziło dziecko!