Tyle musisz zarabiać, by być w klasie średniej na Podkarpaciu. Podano konkretne stawki

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Twoje finanse

Tyle musisz zarabiać, by być w klasie średniej na Podkarpaciu. Podano konkretne stawki

2024-06-30 16:00

Ile trzeba zarabiać, by być w klasie średniej na Podkarpaciu? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, jednak Business Insider Polska postanowił policzyć widełki zarobków mieszkańców Podkarpacia, które pozwalają określić, czy miesięczne wynagrodzenie singla, zarobki bezdzietnej rodziny i pensje rodzin z dzieckiem mieszczą się w tzw. klasie średniej.

Kto mieści się w klasie średniej? 

Pojęcie klasy średniej jest bardzo trudne do zdefiniowania. Niegdyś klasę średnią można było określić np. po wykonywanym zawodzie, jednak teraz granice zacierają się i zarobki na dokładnie tych samych stanowiskach, ale w różnych województwie to dwie oddzielne historie. Wielokrotnie podkreślane jest, że wyższe zarobki np. w Warszawie spowodowane są większymi kosztami życia, niż np. na Podkarpaciu, gdzie te koszty szacuje się jako mniejsze. Niewielu ekspertów wchodzi jednak w szczegóły i zaznajamia się z np. z cenami komunikacji miejskiej w Rzeszowie, które są na poziomie warszawskim, cenami chleba w sklepie, czy wędliny, które też są podobne. To prawda, że różnią się ceny nieruchomości czy wynajmu. Mimo to eksperci Business Insider Polska postanowili określić ile trzeba zarabiać, by móc nazwać się klasą średnią na Podkarpaciu. Zarówno w przypadku singla, bezdzietnej rodziny, czy rodziny z dzieckiem lub dziećmi. Jak podkreślają co innego jest 5 tys. zł na rękę dla singla bez kredytu, a co innego 6 tys. ale z ratą kredytu 2 tys. zł. Eksperci Business Insider zapewniają, że są to wyłącznie ich szacunki, przedstawiają one uproszczoną rzeczywistość i mogą nie oddać „niektórych niuansów”. 

ZOBACZ: Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce - Olszynki Park

Tyle musisz zarabiać, by być w klasie średniej na Podkarpaciu

Jak przekonuje Business Insider Polska, singiel mieszkający na Podkarpaciu, żeby móc nazwać się klasą średnią musi zarabiać od 2785 do 8314 złotych.

Zarobki małżeństwa lub pary bez dzieci muszą mieć się w przedziale 3994 – 11775 zł aby mogli mówić, że są klasą średnią.

Dla pary z jednym dzieckiem te zarobki muszą mieścić się w widełkach 4842-14401 zł, a dla rodziny z dwójką dzieci kwota rośnie już do przedziału 5570 – 16628 zł.

Wyliczone kwoty to tylko wskazówka. Koszty utrzymania dzieci, czy kredytu na dom, mieszkanie czy nawet samochód są jednak trudne do oszacowania. Trudno porównać sytuację singla, który zarabia 7 tysięcy netto, ale ma ratę za samochód w wysokości 1000 zł, a rodziny z dwójką dzieci, których zarobki wahają się koło 10 tys. zł, ale mają kredyt na mieszkanie i pokrywają koszty wychowania swoich pociech.

Michał Wiśniewski pokazał 20-letnią córkę. Od Fabienne ciężko oderwać wzrok!
Listen on Spreaker.