Księżyc

i

Autor: pixabay.com/betul_turksoy/Instagram/screen Wyjątkowe zdjęcie Księżyca. Jego wykonanie zajęło dwa miesiące!

Ciekawostki

To zdjęcie Księżyca jest wyjątkowe. Autor robił je dwa miesiące!

2024-05-15 11:00

Czy próbowaliście kiedyś zrobić zdjęcie Księżyca? Jeżeli tak, z pewnością wiecie, że nie jest to łatwe zadanie, a efektowne uchwycenie w kadrze Srebrnego Globu udaje się nielicznym. Zdjęcie wykonane przez jednego astrofotografa robi jednak ogromne wrażenie.

To zdjęcie Księżyca robi ogromne wrażenie. Doceniła je nawet NASA

To zdjęcie robi wrażenie, ale jego autor, żeby osiągnąć końcowy efekt, musiał starać się aż dwa miesiące. Betul Turksoy swoim aparatem zarejestrował podwójną analemmę Księżyca. To zakrzywiona figura w kształcie ósemki. Jej uchwycenie w obiektywie aparatu jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Księżyc musi być fotografowany codziennie o tej samej porze. A jak wszyscy wiemy, Srebrny Glob przemieszcza się.

Dodatkową trudnością był fakt, że Ksieżyc nie wraca w to samo miejsce codziennie o jednakowej godzinie. Każdego dnia ulega to przesunięciu o 50 minut i 29 sekund. Fotograf musiał się zatem sporo napracować, ale co ważne, jego wysiłek nie poszedł na marne. Nagrodą samą w sobie był oczywiście zdumiewający efekt końcowy, który podziwiało mnóstwo ludzi, ale to nie wszystko. Dzieło dostrzegła agencja NASA. Jesienią 2022 roku ogłosiła fotografię astronomicznym zdjęciem dnia.

Fotografowie obserwujący niebo cały czas starają się w jak najlepszy sposób uwiecznić Srebrny Glob. Zdjęć jest wiele, ale nie wszystkie potrafią zachwycić. Wprawdzie od daty wykonania tego zdjęcia minęło już sporo czasu, jednak wciąż budzi ono ogromne wrażenie i nie traci nic na atrakcyjności. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, musicie to koniecznie nadrobić.

ZOBACZ: TAK RÓŻOWY KSIĘŻYC ŚWIECIŁ NAD RZESZOWEM

Pełnia Truskawkowego Księżyca