Ciekawostki

To perła leśnej podkarpackiej architektury. Odzyska dawny blask

2024-02-02 16:09

Pałacyk myśliwski w Julinie pomiędzy Sokołowej a Leżajskiem ma zostać odrestaurowany. Jego przeznaczeniem będzie Muzeum Łowiectwa i Leśnictwa. Piękny pałacyk wybudowany został w 1880 roku przez Romana Potockiego, pierwszego prezesa Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego.

Perła leśnej podkarpackiej architektury odzyska dawny blask

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie informuje, że wyjątkowy zabytek, którym jest pałacyk myśliwski Potockich zostanie odnowiony. Znajduje się w leśnym uroczysku w Julinie, pomiędzy Sokołowem a Leżajskiem.

Zbudowany został w stylu tyrolsko-szwajcarskim w 1880 roku dla hrabiego Romana Potockiego, III ordynata na Łańcucie. Budynek, wzniesiony na planie przypominającym literę T, przyciąga uwagę dzięki dwukondygnacyjnej części oraz parterowemu skrzydłu, ze skomplikowanym dachem i wieżyczką obserwacyjną, znaną jako belweder – opisze rzecznik RDLP w Krośnie, Edward Marszałek.

Dodaje, że „w otoczeniu drzew wyróżniają się dekoracyjne kominy, ażurowe obramowania okien i drzwi, ozdobne szczyty, balkony, balustrady oraz inne elementy architektoniczne, które świadczą o dawnej świetności tego miejsca”. Zespół, w którym mieści się niesamowity pałacyk myśliwski obejmuje jeszcze służbówkę, kuchnię, lodownię i stajnię.

Tworząc niepowtarzalne, kompleksowe dzieło architektoniczne. Boazerie, ozdobne stropy, kominki, kute balustrady oraz szafy biblioteczne wciąż opowiadają historię czasów, gdy hrabia Roman Potocki jako III ordynat łańcucki i poseł na Sejm Krajowy Galicji był ważną osobistością – opisuje rzecznik RDLP Krosno.

Wielkie granie na WOŚP w Przeworsku zaczyna się dużo wcześniej