Łysiczka niebieskozielona

i

Autor: Nadleśnictwo Baligród/Facebook

To nie fotomontaż! Niebieskozielony grzyb z Bieszczad zachwycił internautów! Czy jest jadalny? [ZDJĘCIE]

2020-10-25 8:40

Kolorystyką zupełnie nie kojarzy się z grzybami, a przez to przyciąga wzrok. Nadleśnictwo Baligród pokazało fotografię grzyba, który zachwycił internautów. Znasz łysiczkę niebieskozieloną?

Łysiczka niebieskozielona, czyli pierścieniak grynszpanowy

Czy w czasach online, kiedy mamy dostęp do materiałów z różnych zakątków świata, internautów może zachwycić mały leśny grzyb? Okazuje się, że tak! Nadleśnictwo Baligród na swoim profilu na FB pokazało grzyba, który zebrał tysiące polubień i lawinę komentarzy, a wszystko przez swój kolor kapelusza będący połączeniem zieleni i koloru niebieskiego. Okazuje się, że to niejaka łysiczka niebieskozielona:

"Jeden z piękniejszych grzybów naszych lasów - łysiczka niebieskozielona (Stropharia aeruginosa) znana częściej pod nazwą pierścieniak grynszpanowy" - piszą pracownicy bieszczadzkich lasów.

Wielu internautów takiego grzybka widzi pierwszy raz:

"Jak długo żyję to pierwszy raz widzę takiego pięknego niebieskiego grzyba !!!Nigdy nie spotkałemNie znalazłem tych grzybów"

Nie brakuje też zabawnych tekstów w stylu:"Teraz już wiem, skąd macie kosmiczne ślimaki".

Milionerzy 2020. Najciekawsze pytania!

Pytanie 1 z 10
Która lecznicza woda mineralna znana jest z tego, że łagodzi objawy nadużycia alkoholu?

Łysiczka niebieskozielona: Czy jest jadalna?

Zdania na temat tego, czy niebieskozielony grzyb jest jadalny są podzielone. Niektóre atlasy piszą, że tak, ale trzeba pamiętać o zdjęciu skórki z kapelusza. Inni uważają, że łysiczka jest trująca. W takim wypadku, jeśli nie ma pewności, czy grzyb nam nie zaszkodzi, lepiej go nie zrywać. Zawsze za to warto go podziwiać i zrobić mu nietuzinkowe zdjęcie.

Palce umarlaka: Grzyb, który może wystarszyć!

Okazuje się, że w polskich lasach jest wiele nietuzinkowych grzybów. Jakiś czas temu pisaliśmy o grzybach przypominających zbutwiałe i wystające z ziemi palce martwej osoby.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule poniżej:

Posłuchaj o cholesterolu, dowiedz się dlaczego warto dbać o jego prawidłowy poziom. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
ESKA XD #006