To najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Podkarpacka miejscowość ma status leczniczej

i

Autor: FOT: ugdebica.pl

Ciekawostki

To najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Podkarpacka miejscowość ma status leczniczej

2024-02-22 12:46

Od wieków uzdrowisko na terenie Podkarpacia słynęło ze swoich wód wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Te lecznice źródła sprawiły, że podkarpacka miejscowość Latoszyn w XIX wieku była bardzo popularna. Od niedawna znów ma status leczniczej i można korzystać z dobrodziejstw natury.

To najmłodsze uzdrowisko w Polsce

Na Podkarpaciu dostępnych jest kilka uzdrowisk, które znajdziemy między innymi w Horyńcu-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Polańczyku czy Rymanowie. Od grudnia 2022 roku status leczniczej ma także Latoszyn. Pozytywny wpływ wód w tej miejscowości opisywano już w XIX wieku.

- (...) około 1850 roku z inicjatywy Bobrownickiej z domu Morskiej, ówczesnej dziedziczki Latoszyna, wspieranej przez inż. Groisa, u podnóża Palanej Gery powstał niewielki zakład zdrojowo-kapielowy ze źródłami siarczanowymi, z których zaczęli korzystać już nie tylko okoliczni mieszkańcy.” Wieś słynęła z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób stawów, kości, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paraliżów i niedowładów, a nawet otyłości – czytamy na stronie uzdrowiska.

ZOBACZ: To najstarsza cerkiew w Bieszczadach. Nie uwierzysz ile ma lat!

Podkarpackie uzdrowisko bardziej znane niż Krynica i Szczawnica

Niestety, na przełomie XIX i XX wieku zakład został zniszczony przez pożar i huragan. Na miejscu wybudowano łazienki, pensjonaty i karczmę, a miało to miejsce w 1932 roku.

Do zakładu zjeżdżali kuracjusze z kraju i zagranicy, stawiając go ponad Krynice i Szczawnicę. Podczas II wojny światowej ten tętniący życiem ośrodek został prawie całkowicie zniszczony i tylko mieszkańcy okolic korzystali z cudownej wody, leczącej wszelkie schorzenia – czytamy.

Uzdrowisko w Latoszynie teraz

Od grudnia 2022 roku Latoszyn ma miano miejscowości leczniczej, a nowy zakład cieszy się coraz większą popularnością.

Nasza średnia w niedzielę wynosiła od 220 do 240 osób, ale z ostatnich wyników widzimy, że nasza społeczność staje się coraz większa i bardziej aktywna. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że nasz basen jest miejscem, które cenią i doceniają ludzie – czytamy na stronie uzdrowiska.

Jak dodają, „to niezwykłe osiągnięcie, które świadczy nie tylko o rosnącej popularności naszych usług, ale przede wszystkim o zaufaniu, jakim nas obdarzacie”. Park zdrojowy w Latoszynie to pijalnia wód, tężnia solankowa, ogród sensoryczny, ścieżki zdrowotne czy amfiteatr.

Świętokrzyskie. Jaskinia Raj w gminie Chęciny zaprasza turystów