Browar Leżajsk

i

Autor: Eska

Wydarzenia

To koniec produkcji legendarnego browaru w Leżajsku. Nadal tli się nadzieja

2023-09-01 12:52

Browar w Leżajsku przeszedł do historii? Od wielu miesięcy mówiło się, że koniec browarnictwa w podkarpackim Leżajsku dobiega końca. Choć wielu – firmy, mieszkańcy i samorządowcy, starali się, aby ta historia trwała nadal, to wraz z nadejściem września zakończył się plan produkcyjny. Czy produkcja zostanie wznowiona? Mieszkańcy na to liczą i wskazują na nadchodzące wybory.

To koniec produkcji legendarnego browaru w Leżajsku

Grupa Żywiec decyzję o zamknięciu browaru w Leżajsku podjęła już kilka miesięcy temu. Pierwotnie plan był taki, że produkcja w tym podkarpackim mieście miała zakończyć się w maju. Namowy ze strony samorządowców, a nawet rządu sprawiły, że szanse na utrzymanie browaru przedłużono do 31 sierpnia.

Plan produkcyjny zostanie zrealizowany z końcem sierpnia – informowała nas Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec.

Oznacza to, że wraz z nadejściem września, browar w Leżajsku przechodzi do historii. Zaś taki scenariusz oznacza utratę pracy dla kilkudziesięciu osób, a także kilkuset zatrudnionych jako tzw. kontrahenci.

W Browarze pracuje teraz 78 osób – podkreślała jeszcze w sierpniu Magdalena Brzezińska. - Obecnie realizujemy porozumienia podpisane ze związkami zawodowymi, na mocy których pracownicy otrzymują szeroki pakiet odpraw i wsparcia finansowego oraz szkoleniowego w związku z zakończeniem pracy – dodała.

ZOBACZ: Strajk pod Browarem Leżajsk. Mieszkańcy walczą o zakład

To koniec browaru czy tylko przerwa ?

W odpowiedzi na nasze pytania przesłane do Grupy Żywiec otrzymaliśmy odpowiedź, że w browarze zostanie „mniejsza grupa pracowników”. Po co?

Po zakończeniu produkcji, przy udziale mniejszej grupy pracowników, w zakładzie będą kontynuowane prace umożliwiające utrzymanie technicznej sprawności i bezpieczeństwa browaru, podczas, gdy trwają nadal rozmowy z potencjalnymi inwestorami – twierdziła Magdalena Brzezińska.

Dodała, że „nie będziemy komentować uczestników tych rozmów ani szczegółów ich przebiegu ponieważ są one objęte umowami o zachowaniu poufności”.

Browarowi pomoże wyborcza „jedynka” PiS-u?

Mieszkańcy Leżajska mają nadzieję, że w wskrzeszaniu browaru pomogą politycy. Twierdzą, że zamknięcie zakładu może być argumentem w kampanii wyborczej. Z Podkarpacia pochodzi bowiem Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, czyli resorcie, którym kieruje Zbigniew Ziobro. Zaś ten 31 sierpnia został ogłoszony tzw. jedynką w okręgu wyborczym nr 23 obejmującym Leżajsk.

Radiowóz zaczął wyprzedzać, sekundy dzieliły ich od tragedii