Dyrektywa plastikowa trafiła do Senatu
Unijna dyrektywa dotycząca ograniczenia stosowania produktów wykonanych z tworzyw sztucznych zacznie obowiązywać w Polsce. Sejm przyjął przepisy związane z dyrektywą plastikową. Jedną z istotniejszych zmian jest zastosowanie takich argumentów, aby konsumenci byli skłonni do rezygnacji z plastikowych produktów. Mowa o kubkach na napoje z pokrywkami i wieczkami, a także o pojemnikach na żywność. Jeżeli będziemy chcieli korzystać z takich produktów, dodatkowo za nie zapłacimy. Część produktów, o których mowa w ustawie, już wcześniej zniknęła z rynku. Obecnie trudno spotkać się na przykład z plastikowymi słomkami, które jeszcze niedawno było bardzo często stosowane.
Nowe przepisy wprowadzają także zakaz używania pojemników na żywność wykonanych z polistyrenu ekspandowanego, czyli często spotykanego w gastronomii styropianu. Dania pakowane na wynos nie będą już umieszczane w pojemnikach wykonanych z tego materiału. O zawartości plastiku w danym produkcie informować będzie żółw, który jest już jednak znany osobom zaznajomionym z tematem. Dwukolorowe piktogramy z żółwiem informują o tym, że dany produkt zawiera plastik i powinien trafić do odpowiedniego kontenera odpadów. Dotyczy to takich produktów jak podpaski higieniczne, chusteczki nawilżane czy kubki na napoje.
Polecany artykuł:
Zmiany w przepisach. To koniec popularnych zbiórek?
Według nowych przepisów, producenci będą objęci odpowiedzialnością w związku z wprowadzaniem na rynek produktów jednorazowego użytku ze sztucznych tworzyw. To na przykład 20 groszy za kilogram produktu wprowadzonego do obrotu lub trzy grosze za jedną sztukę. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy, którzy będą stosowali jednorazowe produkty wykonane z plastiku, będą objęci opłatami dotyczącymi prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.
Sporym zaskoczeniem może być przepis mówiący o tym, że plastikowe zakrętki i wieczka napojów do trzech litrów zostaną trwale przymocowane do butelki. Co to oznacza? Popularne zbiórki zakrętek na cele charytatywne mogą niedługo przejść do historii.
Uchwalone przepisy zakładają wprowadzenie systemu kaucyjnego dotyczącego butelek PET. Określają one bowiem roczne poziomy zbiórki selektywnej plastikowych butelek, które będą musieli osiągnąć przedsiębiorcy dysponujący napojami w takich opakowaniach. Od 2025 roku będzie to 77 procent, a od 2029 – 90 procent. Ustawą zajmie się Senat, a następnie wróci ona ponownie do Sejmu i trafi do prezydenta. W przypadku bezproblemowego procesu legislacyjnego przepisy zaczną obowiązywać dwa lata po planowanym terminie.