Marsz pod presją czasu, szybki sen przerywany nocnymi akcjami. Terytorialsi wspólnie z podhalańczykami szkolili się w Bieszczadach

i

Autor: Materiały prasowe/ 3PBOT

Terytorialsi wspólnie z podhalańczykami szkolili się w Bieszczadach!

2021-08-03 13:04

Terytorialsi wspólnie z podhalańczykami szkolili się w Bieszczadach! Nabytą podczas pierwszego dnia teorię żołnierze przekładali na praktykę - m.in. budując bazy, schronienia czy rozpalając sygnalizacyjne ogniska. Dowiedzieli się także, jak przebywanie w izolacji wpływa na psychikę oraz jak stworzyć i zrealizować plan ucieczki czy ewakuacji.

Program kursu szkoleniowego, który odbyło łącznie ponad 50 podkarpackich żołnierzy oparty został na doświadczeniach mundurowych, którzy są instruktorami posiadającymi uprawnienia SERE poziom „C”. SERE to nic innego, jak angielski akronim słów: Survival (przetrwanie), Evasion (unikanie), Resistance (opór, odporność) i Escape (ucieczka). Nie przez przypadek do przeprowadzenia kursu wybrane zostały Bieszczady. Te, jak informuje 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, miały stworzyć warunki, odzwierciedlające realne działania mundurowych w sytuacji izolacji.

CZYTAJ TAKŻE: Podkarpacie: Kilkudziesięciu pijanych kierowców zatrzymanych JEDNEGO dnia!

Czego uczyli się terytorialsi?

Podczas kilku godzin wykładów uczestnicy dowiadują się m.in. jak przebywanie w izolacji wpływa na psychikę, jak przygotować się do działań survivalowych, jak stworzyć i zrealizować plan ucieczki i ewakuacji.

- Na początku żołnierze zostali podzieleni na pięcioosobowe zespoły. Od tego momentu uczyli się, jak przetrwać. Budowali bazy, schronienia, rozpalali ogniska sygnalizacyjne, a instruktorzy nie dawali im chwili wytchnienia. Kiedy przyszła noc, i położyli się spać, prowadzący szkolenie z zaskoczenia wybudzali ich i sprawdzali wiedzę teoretyczną - relacjonuje przebieg szkolenia rzecznik 3PBOT, Witold Sura.

Zainteresowanie tego typu szkoleniami jest w regionie bardzo duże. Po zakończeniu pierwszej edycji kursu, do dowództwa brygady spływały kolejne zgłoszenia od żołnierzy, którzy również chcieli wziąć udział w zajęciach. Przeszkolonych zostało już łącznie ponad 50 mundurowych.

Czesław Lang zaprasza na III etap Tour de Pologne
Drogowskazy: o niewidzialnej chorobie czyli endometriozie. TO MATERIAŁ Z CYKLU DOBRZE POSŁUCHAĆ

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?