Te pająki są wszędzie. Czy są groźne dla ludzi?

i

Autor: Sanchom/Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org

Ciekawostki

Te pająki są wszędzie. Wchodzą do domów i chowają się kącie. Czy są groźne dla ludzi?

2024-05-10 14:04

To te pająki najczęściej spotykane są w naszych domach. Wiją sobie swój własny kącik w ciepłym i rzadko uczęszczanym miejscu. Wiele osób, które zauważa je w swoim domu od razu sięga po coś twardego, aby zabić nieproszonego gościa, ale czy warto tak robić? Czy te pająki są niebezpieczne dla człowieka?

Kątnik domowy – te pająki są wszędzie

Kątnik domowy to najczęściej spotykany pająk w naszych domach. Chowają się przed ludźmi w ciepłych i rzadko uczęszczanych przez domowników miejscach. Dlatego często spotkamy je za szafkami, czy w kącie ciemnych pomieszczeń. Wyglądają groźnie i osoby, które boją się pająków od razu sięgają po twardy przedmiot, aby zabić pająka. Czy warto? Czy te pająki są groźne dla człowieka? A może warto żyć z kątnikiem w zgodzie, bo jest pożyteczny i zjada inne owady w domu?

Kątnik domowy – czy te pająki są groźne dla człowieka?

Spotkanie z kątnikiem domowym, w obawie przed ukąszeniem, zazwyczaj kończy się jego śmiercią. Warto wiedzieć, że ten pająk obawia się kontaktu z człowiekiem, dlatego od razu ucieka w niedostępne miejsce. Należy pamiętać, że w chwili ekstremalnego zagrożenia, pająk potrafi zaatakować.

Tylko osobniki z wyjątkowymi mocnymi szczękoczułkami mogą przebić skórę człowieka. Wówczas ugryzienie może okazać się bolesne, a widoczne zaczerwienienie i swędzenie w miejscu ukąszenia może utrzymywać się nawet przez kilka dni. W dodatku, osoby uczulone na jad pająka muszą skontaktować się z lekarzem.

ZOBACZ: Jadowite zwierzęta w Polsce. Ich ukąszenie może skończyć się tragicznie.

Kątnik domowy – czy jest pożyteczny?

Choć ich wygląd nie jest zachęcający to warto nie zabijać kątnika domowego. To pożyteczny pająk, który poluje na inne owady, takie jak muchy, meszki czy muszki owocówki. Najlepszą decyzję jest więc złapanie go (nie w ręce) i wyniesienie na podwórko. Z pewnością uwije sobie gniazdko blisko domu.

Kątnik domowy - jak pozbyć się pająka z domu?  

Jeżeli kątnik domowy zadomowił się w trudno dostępnym miejscu, to jest inny sposób na pozbycie się go. Wystarczy olejek z mięty pieprzowej. To zapach znienawidzony przez te pająki. Pomogą też olejki cytrusowe. Osoby, które obawiają się pająków mogą zawczasu spryskać kąty w pomieszczeniach w domu roztworem olejków z wodą, aby upewnić się, że kątniki nie zagoszczą w mieszkaniach.