Tych leków nigdy nie podawaj swojemu dziecku. Farmaceutka ostrzega

i

Autor: pexels.com

Te leki nie są dla dzieci. Konsekwencje mogą być poważne

2023-02-20 12:53

Łatwa dostępność szeregu leków bez recepty niejednokrotnie sprawia, że rodzice podają swoim dzieciom specyfiki, które mogą być dla nich szkodliwe. Nawet znane leki mogą przynieść przykre konsekwencje, jeśli zostaną podane dziecku. Popularna na TikToku farmaceutka Anna Joniec-Bieniek podaje konkretne przykłady

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre popularne leki, dostępne w aptekach bez recepty, nie są przeznaczone dla wszystkich. Jak przekonuje farmaceutka Anna Joniec-Bieniek, niektóre specyfiki zażyte przez dzieci mogą przynieść niebezpieczne konsekwencje. Jakich leków pod żadnym pozorem nie powinny przyjmować dzieci?

Aspiryna nie dla dzieci

Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, bardzo często stosowana jest jako lek na różnego rodzaju bóle. Pacjenci sięgają po nią także w przypadku grypy oraz przeziębienia, gdyż jest skuteczna w obniżaniu gorączki. Jak się jednak okazuje, aspiryna nie powinna być podawana osobom poniżej 16 roku życia. Skład aspiryny może sprzyjać rozwojowi zespołu Reye’a u dzieci. To bardzo rzadka choroba, która może jednak wyrządzić poważne uszkodzenia mózgu oraz niewydolność wątroby.

Niebezpieczna kodeina

Kodeinę spotkać możemy w składzie popularnych leków na kaszel oraz syropów. Jest to substancja przeciwkaszlowa, o której często nawet nie wiemy, a jest ona bardzo skuteczna. Nie może być jednak stosowana u dzieci poniżej 12 lat. U małych pacjentów może powodować problemy z oddychaniem.

Pyralgina tylko dla dorosłych

Kolejny bardzo popularny lek w naszym społeczeństwie to pyralgina. Metamizol sodu, bo tak brzmi oficjalna nazwa, nie powinien być podawany dzieciom bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie pyralginy u dzieci może być bardzo ryzykowne, nawet niewielka dawka leku potrafi spowodować poważne problemy z oddychaniem.

Niebezpieczna inhalacja

Anna Joniec-Bieniek zwraca również uwagę na inhalacje, podczas których często używany jest miętowy olejek eteryczny. Jak się okazuje, nie jest on przeznaczony dla wszystkich. U małych dzieci jego skład może przyczynić się do bezdechu z zamknięciem głośni.

Joe Biden w Kijowie! Niespodziewana wizyta prezydenta USA na Ukrainie