Tarnobrzeg podejmuje profilaktyczne działania w związku z legioenllą
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta Tarnobrzega Wojciech Lis, z uwagi na pojawianie się coraz to nowych przypadków zakażeń bakterią legionella na terenie woj. podkarpackiego, jak i w innych województwach, prezydent Tarnobrzega podjął działania profilaktyczne, które mają na celu zminimalizować ryzyko zakażenia się bakterią w mieście.
Jednym z działań jest wyłączenie w mieście fontann na pl. Antoniego Surowieckiego i na pl. Bartosza Głowackiego.
Jak zauważył Lis, fontanny mogą być pewnym zagrożeniem, bowiem do zakażenia bakterią dochodzi wyłącznie poprzez wdychanie mikroskopijnych kropli wody zawierającej legionellę, w postaci tzw. areozolu. A taki tworzy się m.in. w wyniku puszczenia silnego strumienia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w wannach z hydromasażem.
Kolejnym działaniem profilaktycznym będzie podgrzanie wody w miejskiej sieci do temperatury powyżej 70 st. C., która wyeliminuje bakterie.
– Jak informują służby sanitarne, wysoka temperatura może być sprzymierzeńcem w walce z bakterią. O ile bowiem temperatura wody od 20 do 50 st. Celsjusza to idealne środowisko namnażania się bakterii, w tym bakterii legionella, to już w wodzie o temperaturze 70 st. Celsjusza wszystkie bakterie legionella zostają natychmiast unieszkodliwione – przypomniał Lis.
W związku z tym od najbliższego poniedziałku 4 września od godz. 7 do wtorku 5 września do godz. 20 w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej zostaną podwyższone parametry wody.
– Jest to działanie profilaktyczne mające na celu dezynfekcję instalacji centralnej ciepłej wody. Podczas jego przeprowadzania temperatura ciepłej wody w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej podwyższona zostanie do ok. 70-75 st. C przez maksymalnie 30 min – przekazał rzecznik magistratu.
I dodał, że firma ECO Tarnobrzeg, która jest odpowiedzialna za podgrzanie wody w miejskiej sieci, zwraca się do administratorów budynków, w których znajduje się węzeł cieplny, o zgłaszanie chęci podniesienia temperatury ciepłej wody użytkowej. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 1 września br. do godz. 12.
– Przypominamy także o obowiązku dbania o stan urządzeń wodno-kanalizacyjnych we własnych gospodarstwach domowych, a także szczególną ostrożność po dłużej nieobecności, gdy doszło do zastoju wodnego – zaapelował rzecznik.
I przypomniał, że do warunków sprzyjających rozwojowi bakterii legionella należy: zastój lub wolny obieg wody, duże stężenie drobnoustrojów, obecność biofilmu, kamienia, osadu, mułu, rdzy lub innej materii organicznej czy zniszczone elementy sieci dystrybucji wody.
Ulewne deszcze na Podkarpaciu. Połamane drzewa na ulicach Dębicy
Polecany artykuł: