Tani węgiel w Rzeszowie. Znamy zasady sprzedaży, cenę i warunki

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tani węgiel w Rzeszowie. Znamy zasady sprzedaży, cenę i warunki

2022-12-17 22:35

Kiedy tani węgiel od miasta będzie można kupić w Rzeszowie? To pytanie już od dłuższego czasu zadają sobie mieszkańcy. Jak usłyszeliśmy w ratuszu, opał będzie składowany na placu MPGK przy ul. Sikorskiego, gdzie rzeszowianie będą mogli nabyć cenny surowiec. Poznaliśmy też cenę i ograniczenia w zakupie węgla na jedno gospodarstwo domowe. Maciej Chłodnicki z biura prasowego UM Rzeszów zaznacza, że są to pierwsze informacje w tej sprawie, a na szczegóły trzeba poczekać na ustawę i odpowiednie rozporządzenia.

Rusza sprzedaż taniego węgla od samorządu 

Rzeszowscy urzędnicy poinformowali, że rusza sprzedaż taniego węgla w Rzeszowie. Kiedy będzie można kupić opał? Jak się okazuje, to pracownicy MPGK będą kontaktować się telefonicznie z mieszkańcami Rzeszowa i Trzebowniska, których wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach zostały rozpatrzone pozytywnie.

Pracownicy MPGK będą kontaktować się […] w celu umówienia terminu odbioru węgla przy al. Sikorskiego 428. Kontakt będzie realizowany w poniedziałki, wtorki i środy od godz. 8:00 do 16:00 oraz czwartki i piątki od 9:00 do 17:00 – informuje UM Rzeszów.

Przypominamy, że węgiel można odebrać samodzielnie własnym transportem, lub przez osobę upoważnioną wskazaną we wniosku.

Sprzedaż węgla w Rzeszowie. Są nowe zasady

Na stronie Urzędu Miasta w Rzeszowie pojawiła się informacja o zmienionych zasadach kupowania taniego węgla przez mieszkańców Rzeszowa. Co się zmieniło?

- Zmieniły się zasady dotyczące sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Uprawnieni do zakupu mieszkańcy Rzeszowa i Trzebowniska, którzy nie nabędą węgla w pierwszym okresie sprzedaży, to jest do 31 grudnia br., albo zakupią go w ilości mniejszej niż 1,5 tony, będą mogli dokonać zakupu niewykorzystanej ilości w drugim etapie sprzedaży, czyli w 2023 roku. Tym samym „Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego” wystawione dla okresu do 31 grudnia br. będą honorowane w punkcie dystrybucji węgla również po 1 stycznia 2023 roku – czytamy w komunikacie.

Kiedy będzie tani węgiel w Rzeszowie?

Tak, jak zapowiedział prezydent Konrad Fijołek, nie zostawimy mieszkańców bez opału na zimę. Będziemy chcieli dostarczyć węgiel mieszkańcom – powiedział nam Maciej Chłodnicki. Dodał, że nie wszystkie szczegóły całego procesu są znane, ponieważ ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta, ale to może nastąpić w najbliższym czasie. Chłodnicki tłumaczy, że pierwszym krokiem, jakie wykona miasto to podpisanie umowy z dostawcą węgla. Gdy to się stanie, wówczas opał będzie docierał do Rzeszowa koleją.

- Mamy wstępne ustalenia z elektrociepłownią, że na ich placu będzie rozładowywany, bo jest tam bocznica kolejowa. Stamtąd będzie rozwożony samochodami do siedziby MPGK przy ul. Sikorskiego. Tam mieszkańcy będą mogli węgiel odbierać, ale zanim do tego dojdzie, będzie trzeba złożyć zapotrzebowanie – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Preferencyjny zakup węgla w Rzeszowie. Trzeba zgłosić zapotrzebowanie

- Zapotrzebowanie będzie się składać do urzędu. Będzie to specjalny dokument, który ukaże się w rozporządzeniu ministra finansów. Ten trzeba wysłać do Wydziały Ochrony Środowiska, który zweryfikuje dane – mówi.

Chodzi o to, żeby zgłoszone zapotrzebowanie pokrywało się z deklaracją CEEB, którą właściciele gospodarstw domowych musieli złożyć w tym roku. - Po takiej weryfikacji lista uprawnionych zostanie wysłana do MPGK i tam będzie można ten węgiel kupić – wyjaśnia Chłodnicki.

Tani węgiel w Rzeszowie. Ograniczenia i cena

Są ograniczenia na tani węgiel. Wynoszą do 2 ton na jedno gospodarstwo domowe, w cenie nie wyższej niż 2 tysiące złotych za tonę.

- To jeszcze wymaga ustawy i rozporządzeń, gdzie będzie wszystko rozpisane, ale taki na razie jest plan gry – zaznacza Maciej Chłodnicki.

Gdzie trzymać pieniądze - w skarpecie czy na koncie?

Dystrybucja taniego węgla w MPGK Rzeszów

Na placu MPGK może mieścić się 150 ton węgla. W razie większego zapotrzebowania opał ma być dowożony.

- Oczywiście będzie to węgiel, który będzie musiał mieć odpowiedni certyfikat – podsumował Maciej Chłodnicki.

Tani węgiel od gminy. Termin do 31 października 

Mieszkańcom Rzeszowa zostało niewiele czasu na zgłoszenie swojego zapotrzebowania na węgiel. Taką informację trzeba przekazać, to 31 października, czyli do najbliższego poniedziałku. Jak to zrobić? Telefonicznie pod numerem infolinii Urzędu Miasta Rzeszowa: 17 788 99 00 lub mailowo na adres: wegiel@erzeszow.pl

  • W zgłoszeniu należy podać te dane: 
  • imię i nazwisko
  • adres gospodarstwa domowego
  • adres email
  • telefon
  • określenie ilości węgla, o którego zakup planuje wnioskować mieszkaniec w ramach zakupu preferencyjnego.