Ciekawostki

Ta wieś na Podkarpaciu powstała jako osada niemieckich kolonistów. Jedną z dziedziczek wsi była księżna Elżbieta

2025-01-10 16:45

Kosina to urokliwa wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Łańcut. Znajduje się zaledwie 23 km na wschód od Rzeszowa, stolicy Podkarpacia, tuż przy drodze krajowej nr 94. Powstała za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim. Była wówczas osadą niemieckich kolonistów.

Ta wieś na Podkarpaciu powstała jako osada niemieckich kolonistów. Warto poznać jej historię 

Historia tej wsi na Podkarpaciu sięga czasów średniowiecza. W XVIII wieku była to prywatna wieś szlachecka, a w 1739 roku, wraz z pobliskim folwarkiem, należała do klucza Kańczuga Lubomirskich. W latach 1973–1976 Kosina była siedzibą gminy, a od 1975 do 1998 należała do województwa rzeszowskiego. Dziś leży w północno-wschodniej części powiatu łańcuckiego, a w klasyfikacji Jerzego Kondrackiego znajduje się w Regionie Karpackim, w prowincji Karpat Zachodnich, w kotlinie Sandomierskiej. Graniczy od północy z Pradoliną Podkarpacką i Podgórzem Rzeszowskim, a jej tereny rozciągają się niemal do Pogórza Dynowskiego.

Kosina zajmuje powierzchnię 2043,89 ha, a przez wieś przepływa malownicza rzeczka Kosinka. Miejscowość podzielona jest na dwie główne części: Kosinę Górną, z pagórkowatym terenem, oraz Kosinę Dolną, która rozciąga się na równinnym obszarze. Jednak podziałów jest więcej. W południowej części wsi znajduje się teren nazywany „Klin”, który sięga granic Markowej i Gaci. Z kolei „Małodobra” to obszar w pobliżu podmokłych terenów, prawdopodobnie związany z ubogą ziemią. Po prawej stronie rzeczki znajduje się „Wielka Strona” – obszar, który wyróżnia się większą liczbą gospodarstw, a po lewej – „Mała Strona”, mniejszy, ale równie charakterystyczny fragment.

Jedną z dziedziczek tej wsi na Podkarpaciu była księżna Elżbieta

Wieś została założona za panowania króla Kazimierza Wielkiego przez niemieckich kolonistów na prawie magdeburskim, początkowo nazwana „Kosch” (1651). Pierwsza wzmianka o Kosinie pochodzi z 1369 roku, kiedy to pojawiła się w dokumencie lokacyjnym wsi Noua Villa Daz Newdorf (Kraczkowa). Pojawia się w nim sołtys Kosiny, Johannes, co potwierdza jej istnienie w średniowieczu. W 1384 roku istniała tu już parafia rzymskokatolicka, a papież zatwierdził dziesięcinę z wsi Cossyn na rzecz kapituły przemyskiej.

W średniowieczu właścicielami Kosiny byli Otto z Pilczy i jego zięć Wincenty Granowski, kasztelan nakielski. To oni byli odpowiedzialni za fundację kościoła, który powstał w 1409 roku. Później majątek przeszedł w ręce rodziny Pileckich z Łańcuta, a w 1450 roku Kosina była w rękach Jana z Pilczy, wnuka Ottona. Kolejnymi właścicielami byli Stadniccy, a później Stanisław Lubomirski, który pozostawił wieś w rękach swojego rodu przez pierwszą połowę XVIII wieku. Po tym okresie właścicielami byli książęta Sanguszkowie, a po nich, w wyniku licytacji, majątek trafił do Kunegundy Prekowej, a później do Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej. W 1802 roku Kosina trafiła w ręce Henryka Lubomirskiego, któremu była przekazana przez księżną Elżbietę. Lubomirscy posiadali wieś aż do 1944 roku.

We wsi znajduje się drewniany kościół pw. św. Sebastiana, wzniesiony w 1737 roku. Kościół, wybudowany w konstrukcji zrębowej, przeszedł gruntowną renowację w 1980 roku, kiedy to wymieniono gonty i zbudowano nową kruchtę. Zachowały się jednak oryginalne elementy wystroju, w tym XVIII-wieczna polichromia iluzjonistyczna. W tym samym miejscu, gdzie stoi obecny kościół, wcześniej znajdował się najstarszy kościół w Kosinie, który spłonął podczas najazdu tatarskiego w 1624 roku. Wtedy to hordy tatarskie pod wodzą Kantymira zniszczyły całą wieś, biorąc wielu mieszkańców w jasyr, a tylko część udało się uwolnić po zwycięstwie hetmana Stanisława Koniecpolskiego pod Martynowem.

ZOBACZ: Ta wieś na Podkarpaciu powstała jako osada niemieckich kolonistów. Jedną z dziedziczek wsi była księżna Elżbieta

Przejechaliśmy nową obwodnicą Krakowa! Tak wygląda ekspresówka, na którą czekała cała Polska
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: