Szpital Miejski w Rzeszowie ma nowy aparat do USG. Pomoże m.in. w diagnostyce choroby piersi

i

Autor: fot. Adam Lampart/UM Rzeszowa

Szpital Miejski w Rzeszowie ma nowy aparat do USG. Pomoże m.in. w diagnostyce choroby piersi

2022-12-22 14:21

Urządzenie pozwala na bardzo dokładną diagnostykę chorób u leczących się pacjentek na oddziale ginekologiczno-położniczym, który tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyjął ponad 4500 kobiet.

Nowe USG jest wyposażone także w zaawansowane oprogramowanie, które służy do pogłębionej diagnostyki, jak np. Doppler z funkcją mikroprzepływu, który poprawia obrazowanie w trudnych do diagnostyki przypadkach.

- Jest to aparat klasy premium, wykorzystujący najnowsze technologie, które poprawiają jakość obrazowania i dokładność badań. Urządzenie ma kilka różnych głowic, elektroniczne, szerokopasmowe, a także głowicę convex, która ma najwyższą częstotliwość dostępną na rynku – mówi lek. med. Paweł Zając, ordynator klinicznego oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Kosztował 300 tysięcy zł

Ponad 290 tysięcy złotych to pieniądze z budżetu miasta. Aparat działa już na oddziale Ginekologiczno-Położniczym, który tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyjął ponad 4500 pacjentek.

- W oddziale mamy pracownię chorób piersi. Aparat posiada funkcję elastografii, co pozwala nam wykonać rozszerzoną diagnostykę chorób sutka. Możemy teraz szczegółowo uwidocznić zmiany, które wymagają chociażby biopsji, grubo czy cienkoigłowej. Aparat jest także wykorzystywany w biopsji mammotomicznej, którą wykonujemy tutaj na oddziale pod kierownictwem doktora Pawła Guzika – dodaje ordynator Zając.